Ku të qëndroni në Melburn gjatë vizitës suaj (Përditësuar 2023)

spot_img

Horizonti i lartë i Melburnit, Australi me pemë dhe një urë në plan të parë pranë lumit
Postuar: 3/7/2023 | 7 mars 2023

Melburn është ndoshta qyteti im i preferuar në Australia. Derisa Sydney krenohet me atraksionet turistike më ikonike, Melburni është më i qetë dhe një qendër për artet dhe kulturën.

Shtëpia e mbi pesë milionë njerëzve, ajo ka një popullsi të larmishme dhe diçka të një ndjesie evropiane, shtëpi e shumë festivaleve, ekspozitave të artit, muzikës live, artit mahnitës të rrugës, bareve dhe kafeneve qetësuese dhe ushqime të shijshme. Mund të kaloni lehtësisht më shumë se një javë këtu dhe të gërvishtni sipërfaqen vetëm kur bëhet fjalë për të gjëra për të parë dhe bërë.

Ndërsa transporti publik shkon kudo, Melburni është pak i shtrirë, ndaj është e rëndësishme të zgjidhni zonën ku qëndroni me kujdes, përndryshe pjesën më të madhe të udhëtimit do ta kaloni në tranzit.

Për t’ju ndihmuar të vendosni se ku të qëndroni në Melburn, në këtë postim, do të theksoj më poshtë lagjet më të mira, në mënyrë që të zgjidhni zonën që i përshtatet stilit të udhëtimit dhe buxhetit tuaj, pasi lagjet në këtë qytet kanë të gjitha ndjesinë e tyre.

Por, para se të shkoj te specifikat, këtu janë disa pyetje të zakonshme që më bëhen në lidhje me lagjet në Melburn:

Cila është lagja më e mirë për vizitorët për herë të parë?
Qendra e qytetit, ose “CBD”, siç janë të prirur ta quajnë vendasit, ka diçka që do të kënaqë shumicën e udhëtarëve. Është e mbushur me muze të mëdhenj, monumente, kafene, restorante dhe bare. Është vendi më qendror për të bërë shumë ndonjë gjë.

Cila është lagja më e mirë për familjet?
Shën Kilda është një zonë e vjetër boheme që ka numrin më të madh të restoranteve në qytet. Por lagjja është gjithashtu shtëpia e Luna Park, parku më i vjetër i temave në botë, plus që ndodhet pikërisht në det. (Vini re se kjo është gjithashtu një zonë e shkëlqyeshme edhe për shpinës!)

Cila është lagja më e mirë për pazar?
Shopaholistët do të jenë në parajsë përgjatë rrugës Chapel, të mbushur me butikë Yarra e Jugut.

Cila është lagja më e mirë për ushqimoret?
Fitzroy është i ngarkuar me restorante të jashtëzakonshme – nga ushqimet klasike dhe tradicionale deri te pikat më të fundit. Unë gjithashtu mendoj se kjo është vetëm një zonë e lezetshme për të kaluar gjithashtu.

Cila është lagja më e mirë për t’u ndjerë si vendas?
Richmond, që ndodhet në lindje të qendrës, ka një sërë gjërash për të bërë në të cilat marrin pjesë vendasit, si ngrënia, pirja dhe blerja. Plus është shtëpia e “Saigonit të Vogël”.

Cila është lagja më e mirë në përgjithësi?
Është e vështirë të përcaktosh vetëm një lagje të Melburnit si “më të mirën”, por Qendra e qytetit i përshtatet kësaj kategorie për shkak të vendndodhjes së saj dhe sepse ka pak nga gjithçka për të gjithë, pavarësisht se çfarë interesash keni. Thënë kështu, edhe unë e dua edhe Shën Kildën.

Me përgjigjen e këtyre pyetjeve tani, këtu është një ndarje më specifike e secilës lagje – me strehim të sugjeruar për secilën, në mënyrë që të dini se ku të qëndroni në Melburn.

Ku të qëndroni në Melburn për vizitorët për herë të parë: Qendra e qytetit

Një shkrepje me ekspozim të gjatë natën në stacionin e famshëm Flinders në Melburn, Australi
“CBD” (një akronim për “Qarku Qendror i Biznesit”) mund të mos ketë një emër veçanërisht seksi, por ka diçka që shumica e lagjeve të tjera në Melburn nuk e kanë: pak (ose në disa raste shumë) nga gjithçka. Blerja, ngrënie, muzetë, kafenetë, galeritë dhe madje edhe jeta e natës janë të gjitha të përfaqësuara këtu. Filloni në stacionin portreti Flinders Street, i cili ishte terminali hekurudhor më i ngarkuar në Hemisferën Jugore në vitet 1920, dhe më pas dilni dhe eksploroni qendrën e Melburnit, duke përfshirë sheshin e njohur Federation dhe Galerinë Kombëtare të Victoria aty pranë.

Vendet më të mira për të qëndruar në qendër të qytetit:

 • BUXHET: Mercure Mirë se vini — Në qendër të të gjithëve, ky është një vend i mirë buxhetor. Mercure mund të jetë një zinxhir global, por është gjithashtu një zinxhir i mirë i besueshëm, dhe ky vend nuk bën përjashtim. 330 dhomat janë të zbukuruara me shije me krevate të përmasave plus, minibare dhe tavolina. Disa dhoma kanë gjithashtu pamje të mrekullueshme mbi qytet.
 • MIDRANGE: Hotele Brady në qendër të Melburnit — Ky hotel butik ka një palestër, lavanderi me vetëshërbim dhe dhoma me krevate të buta me madhësi mbretërore, minibare, ballkone dhe produkte banjosh Urban Skincare Co.
 • LUKS: Thesari në Collins — Ndoshta hoteli më elegant në CBD, Thesari i listuar në Collins ofron dhoma që janë në stilin e apartamenteve: akomodime të mëdha, me shumë dhoma me kuzhina, divane, tavolina, krevate me madhësi të madhe, lavatriçe dhe më shumë. Nëse dëshironi të ndiheni sikur jetoni përkohësisht në Melburn, ky është një vend mjaft i mirë për ta bërë këtë.

Ku të qëndroni në Melburn për familjet: St. Kilda

Njerëz që pushojnë në një rrugë në St Kilda, Melburn në një ditë të ndritshme dhe me diell
Një vendstrehim i vjetër bohem që dikur ishte gjithashtu lagje me dritat e kuqe, St. Kilda është një zonë buzë plazhit që është shtëpia e Luna Park, parku më i vjetër me temë në botë që është argëtues për të gjitha moshat. Ka një shëtitore në breg të plazhit për të eksploruar dhe një panair argëtues të artit dhe artizanatit të dielave. Ndodh gjithashtu të mburret me numrin më të madh të restoranteve në qytet. Filloni në rrugën Acland, ku blloqet janë të mbushura me restorante.

Vendet më të mira për të qëndruar në St. Kilda:

 • BUXHET: Gjashtëdhjetë e dy në Grey — Vetëm disa minuta më këmbë deri në stacionin më të afërt të tramvajit dhe 12 minuta në këmbë deri në Luna Park, Sixty Two on Grey ka akomodime të stilit të apartamenteve për mysafirë me kuzhina dhe shtretër shumë të rehatshëm, të gjitha për një çmim buxhetor.
 • MIDRANGE: Hotel Tolarno — Themeluar nga artistja Mirka Mora dhe bashkëshorti i saj, i cili mbërriti në Melburn pasi u largua nga Polonia gjatë Luftës së Dytë Botërore, Tolarno ka qenë një vendtakim i St. Kilda për dekada. Secila nga dhomat e mobiluara retro është unike, muret e të cilave janë të lagura me një ngjyrë të ndryshme dhe të zbukuruara me pjesë të artistëve vendas.
 • LUKS: Quest St. Kilda Bayside — 56 suitat në Quest St. Kilda Bayside ofrojnë gjithçka që një familje do të dëshironte për të qëndruar në këtë lagje argëtuese, duke përfshirë kuzhina, lavatriçe dhe dhoma të shumta gjumi. Hoteli është në këmbë largësi nga të gjitha atraksionet e Shën Kilda, duke përfshirë Luna Park.

Ku të qëndroni në Melburn për blerje: Yarra e Jugut

Një pamje e Yarra Jugore pranë lumit me shumë gjelbërim në Melburn, Australi
South Yarra krenohet me parqe skulpture, galeri arti dhe kopshte të gjelbëruara, por arsyeja kryesore për të mbjellë veten këtu për një kohë është për blerjet e shkëlqyera. Mos humbisni Chapel Street, një rrugë e rrethuar nga dyqane butiqe, ku mund të maksimizoni kartën tuaj të kreditit (ose të paktën të shfletoni stilistë vendas dhe evropianë). Zona gjithashtu ka shumë kafene indie gjithashtu!

Vendet më të mira për të qëndruar në South Yarra:

 • BUXHET: Hostel Yarra Jugore — I vendosur në një shtëpi viktoriane, ky hostel ka një kuzhinë të madhe, një zonë Barbecue dhe një dhomë të gjerë të përbashkët. Është i vogël dhe komod, me një staf super miqësor.
 • MIDRANGE: Bujtina Claremont — E vendosur në një ndërtesë viktoriane të vitit 1886, Claremont ofron lloje të ndryshme dhomash, nga apartamente të pajisura plotësisht deri në dhoma dyshe, me tifozë tavani dhe TV me ekran të sheshtë. Mëngjesi është i përfshirë.
 • LUKS: Olsen – E vendosur pikërisht në Rrugën Chapel, Olsen është vendosur në mënyrë të përkryer për të përfituar nga skena e blerjeve në Yarra Jugore. Hoteli është me temë arti, duke përfshirë vepra të artistit të peizazhit Dr. John Olsen (për të cilin hoteli është emëruar) të spërkatura rreth pronës. Dhomat krenohen me shtretër të mëdhenj e të rehatshëm dhe vepra unike arti, plus ka dy restorante dhe një banjë ditore.

Ku të qëndroni në Melburn për ushqime: Fitzroy

Një kopsht relaksues dhe i gjelbër në zonën Fitzroy të Melburnit, Australi
Dikur një lagje solide e klasës punëtore, Fitzroy është shndërruar në një magnet për vendasit dhe vizitorët që e duan ushqimin. Rrugët tani janë të rrethuara nga restorante të çdo brezi – nga ato që hanë ushqime të ndryshme jo-australiane ose ushqime me burime lokale, të frymëzuara nga vendasit deri te baret që shërbejnë ushqime të larta dhe restorante moderne me tendencë. Filloni në rrugën Gertrude, e cila është diçka si një mikrokozmos i vetë kësaj enklavë kulinare.

Vendet më të mira për të qëndruar në Fitzroy:

 • BUXHET: Manastira — Jeta në këtë ndërtesë dikur ishte shumë më ndryshe se tani. I vendosur në një manastir të dikurshëm, The Nunnery sot është një bujtinë argëtuese, aktive ku udhëtarët e të gjitha shtresave rrinë në dhomën e madhe të miqve midis vakteve. Opsionet e gjumit përfshijnë dhoma të stilit të konviktit – me nga 4 deri në 12 krevate (duke përfshirë disa dhoma vetëm për femra) – si dhe dhoma private për një ose dy persona.
 • MIDRANGE: Hotel Royal Derby —Mbi një shekull e gjysmë të vjetra, të gjitha dhomat këtu janë të bollshme dhe përfshijnë një aneks kuzhine me thotë dolli, mikrovalë dhe frigorifer. Pubi i brendshëm është një nga më të mirët në lagje.
 • LUKS: Lyf — E vendosur në kufirin e Fitzroy dhe Collingwood, Lyf është një pronë me 128 dhoma që përfshin një kuzhinë të përbashkët të pajisur plotësisht dhe një strukturë lavanderi për t’u përdorur nga mysafirët. Dhomat e stilit të apartamenteve do t’ju bëjnë të ndiheni sikur jetoni në pjesën më të lezetshme të Melburnit.

Ku të qëndroni në Melburn për të jetuar si vendas: Richmond

Një rrugë e njohur dhe e zënë në Richmond bukuroshe, Melburn në Australi
Richmond është një zonë në zhvillim që, si Fitzroy, është e mbushur me ushqime të shijshme. Ndryshe nga Fitzroy, megjithatë, është më shumë një çështje lokale, e kompletuar me enklavën e saj vietnameze të njohur si “Saigon i Vogël”. Nëse dëshironi të ndiheni si vendas dhe të largoheni nga shumica e turistëve, kjo është një lagje e mrekullueshme për ta bërë atë.

Vendet më të mira për të qëndruar në Richmond:

 • BUXHET: Apartamente Knightsbridge – E vendosur vetëm në perëndim të Richmond, Knightsbridge është një nga opsionet e vetme të përballueshme në zonë. Dhomat pa zbukurime janë komode dhe përfshijnë Wi-Fi falas, AC dhe një aneks kuzhine të vogël.
 • MIDRANGE: Lanbruk Richmond Hill — 26 dhomat dhe suitat në Lanbruk janë elegante dhe të mëdha, me aparate kafeje, tostera, kazanët për çaj dhe tavolina. Disa ofrojnë pamje të jashtëzakonshme të lagjes. Ekziston edhe një tarracë në çati me pamje piktoreske mbi zonën.
 • LUKS: Motley — Ky hotel me pesë yje feston të kaluarën e Richmond-it si qendra e industrisë së modës dhe tekstilit të Melburnit. Brendësia e hotelit – holli, sallat dhe dhomat e tij – janë të mbuluara me ngjyra dhe të theksuara me tekstile të pasura. Hoteli është gjithashtu shtëpia e veprave të shumë artistëve vendas. Dhomat elegante dhe të bollshme kanë dyshekë masivë të butë, mobilje të nivelit të lartë dhe dushe të mahnitshme.

***

Melburn është një qytet i gjallë dhe argëtues i përsosur për udhëtarët me shpinës dhe udhëtarët me buxhet. Meqenëse është kaq e përhapur, është e rëndësishme të zgjidhni një lagje që i përshtatet më së miri interesave tuaja, në mënyrë që të minimizoni kohën e lëvizjes. Por, pavarësisht se ku qëndroni, nuk mund të gaboni, pasi kudo në Melburn është fantastike!

Rezervoni udhëtimin tuaj në Melburn: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Për sugjerimet e bujtinave, këtu është një listë e plotë e bujtinat më të mira në Melburn.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Melburnin?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit për në Melburn për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles