Ku të qëndroni në Auckland kur vizitoni (Përditësuar 2023)

spot_img

Horizonti mahnitës i Auckland, Zelanda e Re gjatë një muzgu shumëngjyrësh
Postuar: 3/5/2023 | 5 mars 2023

Me bollëk portesh dhe marina të shumta të mbushura me varka, Aucklandzona urbane më e madhe dhe më e sofistikuar në Zelanda e Re (megjithëse nuk është kryeqyteti), është mbiquajtur “Qyteti i Velat”.

Përveç pamjeve të tij piktoreske buzë detit dhe aktiviteteve të bollshme ujore, Auckland ka një skenë të jashtëzakonshme ushqimore, muzeume mbresëlënëse, parqe të gjelbëruara, pika kafeje të valës së tretë dhe vendasit shumë mikpritës.

Shtëpia e pothuajse dy milionë njerëzve (pothuajse 35% e të gjithë popullsisë së Zelandës së Re), Auckland ka një bollëk lagjesh të gjalla dhe shumëngjyrëshe. Dhe si qendra kryesore e aeroportit në vend, kjo është ajo ku shumica e udhëtarëve e fillojnë udhëtimin e tyre.

Për t’u siguruar që të përfitoni sa më shumë nga vizita juaj (dhe që të mos e kaloni të gjithë kohën në tranzit midis lagjeve), është e rëndësishme të bëni disa kërkime për të gjetur vendin më të mirë për të qëndruar gjatë kohës që jeni në këtë metropol.

Për t’ju ndihmuar të vendosni se ku të qëndroni në Auckland, këtu janë lagjet më të mira (sipas meje) në mënyrë që të zgjidhni zonën që i përshtatet stilit dhe buxhetit tuaj të udhëtimit.

Por, së pari, këtu janë disa pyetje të zakonshme që më bëhen në lidhje me lagjet e Auckland:

Cila është lagja më e mirë për vizitorët për herë të parë?
Qendrore (ose Downtown) është shtëpia e Kullës ikonë Sky, Galerisë së Arteve të Auckland dhe disa restoranteve të shkëlqyera. Siç nënkupton edhe emri, është një zonë e përshtatshme, e vendosur në qendër.

Cila është lagja më e mirë për pazar?
Britomart është një pjesë e ndritur dhe e gëzuar e qytetit e mbushur me butikë indie dhe qendra tregtare — perfekte për ata që duan të bëjnë pazar.

Cila është lagja më e mirë për ushqimoret?
I njohur lokalisht si “K-Road”, Rruga Karangahape është një lagje argëtuese dhe e këndshme që është shtëpia e një numri restorantesh të shkëlqyera.

Cila është lagja më e mirë për plazhe?
E vendosur në bregun verior të Auckland, Takapuna është një botë larg zhurmës së qytetit. Shtrihet e gjata të plazhit këtu janë të mrekullueshme.

Cila është lagja më e mirë për adhuruesit e historisë?
Me një histori të gjatë dhe shumë trashëgimi maori, Devonport është një vend i mirë për të mbështetur veten.

Cila është lagja më e mirë në përgjithësi?
Qendrore është një vend i mirë për t’u vendosur pikërisht në mes të Auckland. Mund të mos ketë hijeshinë e K-Road ose Devonport, por ju mund të arrini kudo nga këtu.

Pra, me përgjigjet e këtyre pyetjeve, këtu është një ndarje e secilës lagje, me akomodime të sugjeruara, në mënyrë që të dini saktësisht se ku të qëndroni në Auckland:

Ku të qëndroni në Auckland për vizitorët për herë të parë: Qendrore

Horizonti mahnitës i Auckland Qendror, Zelanda e Re që paraqet Kullën e famshme Sky
Siç sugjeron në mënyrë eksplicite emri, Central është pikërisht në zemër të gjithçkaje në Auckland. Kulla ikonë Sky Tower, e ndërtuar në vitin 1997 dhe me lartësi mbi 328 metra (1076 këmbë), dominon gjithçka këtu dhe gjithashtu ofron një pamje të mrekullueshme nëse ngjiteni në majë. Galeria e Arteve në Auckland është gjithashtu këtu, siç janë Muzeu Detar dhe një pjesë e vogël e restoranteve dhe bareve të shkëlqyera. Me pak fjalë, ka shumë për të parë dhe bërë në këtë fushë. Është gjithashtu një qendër e përshtatshme për të vizituar qoshet e tjera të qytetit.

Vendet më të mira për të qëndruar në Central:

 • BUXHET: Backpackers Choice — Dhomat e konviktit në Choice janë të mëdha dhe të rehatshme, me dyshekë të mirë që të mund të bëni një gjumë të mirë. Hoteli i dytë më i madh në Auckland, i shtrirë në nëntë kate, është një vend argëtues për t’u ndenjur dhe për të takuar udhëtarë të tjerë. Është pikërisht në qendër të gjithçkaje, duke e bërë atë të përballueshëm dhe të përshtatshëm.
 • MIDRANGE: Albioni — E ndërtuar në 1873, Albion është një vend i bukur dhe i ngrohtë në qendër të qytetit. Hoteli filloi si një “hotel pub”, që do të thotë se ju mund të pini pije në katin e poshtëm përpara se të tërhiqeni në dhomat ngjitur. Sot ka ende një tavernë të bukur të vjetër në hotel dhe ia vlen të kaloni pak kohë atje për të shijuar ambientin historik.
 • LUKS: Mijëvjeçari i Madh — Mijëvjeçari i Madh është një gjigant, por në mënyrën më të mirë të mundshme. Ky hotel me 452 dhoma ka një holl të lartë dhe dhomat e ftuar janë të mëdha dhe të zbukuruara me tone. Restoranti japonez në shtëpi shërben gjithashtu ushqime të shijshme.

Ku të qëndroni në Auckland për blerje: Britomart

Porti në Britomart, Auckland pranë bregut në qendër të qytetit me ndërtesa të larta në sfond
Britomart është emëruar për fillimin e anijes britanike që dikur lundronte rreth portit këtu në Auckland. Me vendndodhje qendrore dhe gjithmonë gumëzhimë nga vendasit, distrikti tërheqës përmban rrugë të rrethuara nga dyqane butikësh të modës, ku mund të rrëmbesh artikuj të bërë nga stilistë vendas dhe më pas të marrësh një rritje të kafeinës në një pikë kafeje të valës së tretë. Është gjithashtu shtëpia e Commercial Bay aty pranë, një qendër tregtare e madhe dhe e re. Nëse planifikoni të bëni pazar (ose thjesht dëshironi të shfletoni), kjo është lagja më e mirë për ju.

Vendet më të mira për të qëndruar në Britomart

 • BUXHET: Backpackers papafingo — I votuar si hoteli më i popullarizuar i qytetit katër vjet me radhë, The Attic është një vend argëtues dhe buxhetor për të qëndruar pikërisht në zemër të Auckland. Hoteli ofron një shumëllojshmëri opsionesh për të fjetur, duke përfshirë dhoma private dhe konvikte me krevate të vetme dhe dyshe. Ekziston gjithashtu një kuzhinë e pajisur mirë dhe një dhomë aktive e përbashkët për kur thjesht dëshironi të qetësoheni dhe të takoni udhëtarë të tjerë.
 • MIDRANGE: Grand nga SkyCity — Dhomat në këtë hotel të hijshëm janë të bollshme dhe komode, por përfitimi më i mirë mund të jetë pamja nga dritaret nga dyshemeja deri në tavan. Hoteli ka një pishinë, një palestër moderne dhe 14 restorante dhe bare të mëdha, kështu që nuk do t’ju duhet të shkoni shumë larg nëse jeni të uritur ose të etur.
 • LUKS: Park Hyatt Auckland – Prona më elegante në lagje, Park Hyatt mburret me dhoma të bollshme të ftuar që kanë dritare nga dyshemeja deri në tavan që ofrojnë pamje nga porti. Dhomat janë gjithashtu të pajisura me një TV me ekran të sheshtë me madhësi plus, rroba prej pelushi dhe produkte banjoje Le Labo.

Ku të shkoni në Auckland për ushqime: Rruga Karangahape

Një ditë e qetë në K Road në një ditë me diell në Auckland, Zelanda e Re
Lagjja tradicionale e ushqimit për adhuruesit e ushqimit ka qenë prej kohësh Ponsonby, por Rruga Karangahape ngjitur – e njohur si “K-Road” – është zona në rritje në të cilën mund të ngjitni pirunin tuaj në Auckland. Një legjion kuzhinierësh kanë gravituar këtu për të hapur restorante të shkëlqyera, kështu që nëse udhëtoni përmes stomakut, K-Road është vendi ku duhet të jeni. Mes vakteve, ka shumë gjëra të tjera për të bërë: rrugët janë të rrethuara me butikë indie dhe galeri arti perfekte për të shfletuar dhe për të parë njerëzit.

Vendet më të mira për të qëndruar në rrugën Karangahape:

 • BUXHET: Njuton Lozha — Një hotel i rehatshëm dhe i sigurt në qendër të K-Road, Newton Lodge ofron dhoma komode me gjashtë shtretër, si dhe konvikte vetëm për femra. Dyshekët janë të trashë dhe të butë, dhe çdo krevat ka një prizë elektrike afër. Newton ka gjithashtu një kuzhinë të madhe për mysafirët që duan të kursejnë para duke gatuar ushqimet e tyre.
 • MIDRANGE: Ascotia Off Queen — Kjo pronë e mrekullueshme ofron dhoma te bollshme me tone të këndshme tokësore dhe shumë dritë natyrale. Hoteli ka gjithashtu apartamente me dy dhoma gjumi për familjet ose ata që udhëtojnë në grup.
 • LUKS: Cordis — E rehatshme dhe madhështore, Cordis është një nga pikat më luksoze për të vendosur kokën në K-Road. Dhomat standarde janë më të mëdha se mesatarja, dhe disa kanë pamje të mrekullueshme të horizontit të Auckland, duke përfshirë ikonën Sky Tower; banjat prej mermeri kanë produkte luksoze. Restoranti i brendshëm, Our Land Is Alive, feston bujarinë e kuzhinës të Zelandës së Re.

Ku të shkoni në Auckland për plazhet: Takapuna

Njerëzit që ecin në plazhin e gjerë pranë Takapuna në Auckland, Zelanda e Re
Takapuna ndihet si një milion milje nga rrëmuja relative e Auckland. Por është lehtësisht e arritshme me transport publik – një autobus mund t’ju çojë atje në rreth 20 minuta nga qendra e qytetit. Pasi të jeni atje, qëndroni në plazh për një kohë dhe shijoni flladin e freskët dhe zhurmën e valëve që përplasen.

Por Takapuna nuk është e gjitha vetëm sërf dhe rërë. Zona ka Eat Street, një rrugë e rrethuar nga një larmi e gjerë restorantesh dhe baresh, dhe ka gjithashtu dyqane butiqe, kafene dhe galeri arti për t’u eksploruar. Takapuna është në thelb një pushim nga pushimet tuaja.

Vendet më të mira për të qëndruar në Takapuna:

 • BUXHET: Takapuna Motor Lozh — Me diell dhe i gëzuar, me një sasi të madhe flore tropikale, Takapuna Motor Lodge është buxhetor dhe bazë, por mjaft i rehatshëm saqë shumica e udhëtarëve do të jenë të qetë këtu. Plus, ka një pishinë të nxehtë, një vaskë të nxehtë, një zonë Barbecue dhe parkim falas.
 • MIDRANGE: Carnmore Takapuna – Pikërisht në zemër të të gjithave, Carnmore është një pronë elegante që është mjaft e rehatshme për të kënaqur edhe një udhëtar të ngurtësuar. Këtu ka lloje të ndryshme dhomash, duke përfshirë disa me banjë xhakuzi. Hoteli gjithashtu ka një sauna, pishinë dhe palestër.
 • LUKS: Spencer — Ky hotel i lartë ka dhoma të mëdha dhe të bollshme, shumica me pamje të mrekullueshme dhe disa me ballkone. Të gjitha dhomat kanë televizorë të përmasave plus me kanale ndërkombëtare, perde të errëta dhe produkte luksoze për banjë. Hoteli ka një palestër të pajisur plotësisht, një pishinë të madhe, madje edhe një fushë tenisi.

Ku të shkoni në Auckland për Dashamirët e Historisë: Devonport

Njerëzit që ecin në kodrën me bar në Devonport me pamje nga Auckland, Zelanda e Re
E vendosur në veri të Auckland dhe përtej ujit nga Portet e Auckland, Devonport është një pjesë magjepsëse e qytetit që është e pasur me histori dhe trashëgimi maori. Dashamirët e arkitekturës viktoriane do të mahniten nga strukturat e saj simpatike të shekullit të 19-të (kjo ishte një nga zonat e para të qytetit që u vendosën; Maori ishin këtu që në vitin 1350). Lagjja simpatike është e ngarkuar edhe me kënaqësi kulinare. Ju mund të shkoni midis Devonport dhe Porteve të Auckland me traget; është vetëm një udhëtim 10 deri në 15 minuta.

Vendet më të mira për të qëndruar në Devonport:

 • BUXHET: Motel Devonport — I çuditshëm dhe retro-cool, Devonport Motel është një pronë butik, dhomat e të cilit do t’ju bëjnë të ndiheni si vendas, me kuzhina të vogla, divane dhe oborre private. Vendndodhja është pikërisht në qendër të të gjithëve.
 • MIDRANGE: Shtëpia e mysafirëve Andelin — Ky han i bukur me tavan të lartë është i ngarkuar me palma dhe florë të tjera tropikale. Dhomat me shije kanë pamje nga porti, kopshti ose horizonti i qytetit. Prona ka një tarracë me diell për t’u çlodhur, dhe ka gjithashtu fruta të freskëta, kafe dhe çaj falas.
 • LUKS: Hoteli Esplanade — Esplanada ikonë është si fytyra e lagjes. Që nga viti 1903, udhëtarët janë zgjuar këtu. Dhomat kanë aparate kafeje dhe produkte luksoze të banjës. Disa dhoma kanë pamje nga porti. Gjeni pak kohë për të qëndruar në barin atmosferik të hotelit.

***

Auckland mund të mos jetë qyteti më emocionues në Zelandën e Re, por ia vlen të kaloni disa ditë duke eksploruar muzetë e lezetshëm, jetën argëtuese të natës, arkitekturën e shkëlqyer, plazhet e bukura dhe restorantet e nivelit të lartë. Ka mjaft lehtësi për t’ju mbajtur të zënë këtu për disa ditë përpara se të vazhdoni.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Zelandën e Re: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini se asnjë gur nuk lihet pa lëvizur!

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë vende për të qëndruar, këtu është një listë e plotë e bujtinave të mia të preferuara në Zelandën e Re.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Zelandën e Re?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Zelandën e Re për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles