Komposto thane

spot_img

kompostoPërbërësit:
1 kg thana të pjekura të shëndosha
½ kg sheqer
1 litër ujë

Thanat e lara dhe të kulluara mirë, vendosen në kavanoz. Zihet shurupi dhe i ftohur derdhet mbi thana.

Kavanozët mbyllen mirë, pastaj vendosen në tenxhere me ujë dhe ziejnë 15-20 min.

Variant:
1 kg thana të pjekura mirë dhe të shëndosha
¾ kg sheqer

Në kavanoz të sterilizuar vendoset një rradhë thana, një rradhë sheqer dhe kështu me rradhë.
Në sipërfaqe hidhet sheqer. Kavanozi i mbushur, mbyllet mirë dhe vendoset në vend me diell për dy javë. Kohë pas kohe shkundet kavanozi.
Vendoset në vend të freskët gjer në përdorim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles