Karrotat dhe disa dobi të tyre

spot_img


Karrotat dhe disa dobi të tyre
Reviewed by on

February 23, 2013
.

  Karrotat i bëjnë mirë shëndetit tuaj nëse përdoren si lëngje frutash ose në formë të gatuar(gjellra). Pasi që përmbajn vitaminën A (Betakaroten ose Retinol) ndihmojn në: * shëndetin Dental, * kundër rrudhave në fytyrë, * ushqejnë lëkurën, * zvogëlimin e rrezikut për sulm në tru, * parandalimin e sëmundjeve të zemrës, * përmirësojnë të […]

  Karrotat i bëjnë mirë shëndetit tuaj nëse përdoren si lëngje frutash ose në formë të gatuar(gjellra). Pasi që përmbajn vitaminën A (Betakaroten ose Retinol) ndihmojn në: * shëndetin Dental, * kundër rrudhave në fytyrë, * ushqejnë lëkurën, * zvogëlimin e rrezikut për sulm në tru, * parandalimin e sëmundjeve të zemrës, * përmirësojnë të […]

Rating: 0

Karrotat dhe disa dobi të tyre

Karrotat dhe disa dobi të tyre

 

Karrotat i bëjnë mirë shëndetit tuaj nëse përdoren si lëngje frutash ose në formë të gatuar(gjellra).

Pasi që përmbajn vitaminën A (Betakaroten ose Retinol)
ndihmojn në:
* shëndetin Dental,
* kundër rrudhave në fytyrë,
* ushqejnë lëkurën,
* zvogëlimin e rrezikut për sulm në tru,
* parandalimin e sëmundjeve të zemrës,
* përmirësojnë të pamurit
* parandalimin e kancerit,
* parandalojnë diabetin,
* karrotat kanë cilësi antiseptike dhe për këtë arsye mund të
përdoren si laksativ, vermicid(krimbambytës në zorrë) dhe si ilaç
për smundjet e mëlçisë.

* vaji i karrotave është i mirë për lëkurë të thatë.
Kjo e bën lëkurën më të butë dhe të lëmuar,

* lëngu i karrotave përmirëson stomakun dhe
problemet me tretjen e ushqimit.

Përzgjodhi dhe përshtati: Dr. Rexhep Etemi

(Visited 110 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles