Përbërësit

 • 500 gr kallamar
 • 300 gr karkaleva
 • 2 kokë qepë
 • 1 spec i kuq
 • 200 gr oriz
 • 5 decilitra lëng domatesh
 • 2 gjethe dafine
 • ½ lugë hudhër e bluar
 • 0,5 decilitra vaj vegjetal
 • Shafran
 • Erëza
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kallamari priten në rrathë ndërsa qepët dhe speci i kuq pastrohen dhe priten në katrorka.

Me pak vaj vegjetal e fërgojmë qepën e pastaj shtohet speci, kallamari e karkalecat duke ia shtuar kohë pas kohe supë perimesh.

Kur kallamari është gjysmë i fërguar derdhet lëng domateshi shtohen orizi, hudhra pluhur, gjethet e dafinës, shafrani edhe erëzat sipas shijës.

Të gjitha zihen në temperaturë mesatare dhe përzihen kohë pas kohe, derisa të zbutet orizi dhe derisa të shteret lëngu i tepërt.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.