Infermierja GI me IBD dëshiron që njerëzit të dinë se “nuk janë vetëm”

Edhe si një infermiere gastroenterologjike, Alison Headrick pyeste veten nëse simptomat e saj ishin të gjitha në kokën e saj.

Në nëntë vitet e saj si infermiere, Headrick, tani 34 vjeç, kishte bërë shpesh pyetje nga pacientët që kishin Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD). Ajo merrte telefonata nga njerëz që po përjetonin shpërthime në momentet më të këqija, si një grua që ishte në muajin e mjaltit dhe pyeste nëse duhej të shkonte në dhomën e urgjencës.

“Më kujtohet që e mbylla telefonin dhe mendova: “Nuk mund ta imagjinoj se si është kjo. Nuk mund ta kaloja këtë”, thotë Headrick.

Gjashtë muaj pas asaj telefonate, Headrick vuri re se ajo po humbiste peshë dhe po përjetonte gjakderdhje rektale, por ajo e hodhi poshtë atë si një efekt të mbistërvitjes, pasi kohët e fundit ishte marrë me çiklizëm. Kur ajo përjetoi ngërçe të barkut, ajo mendoi se ishin vetëm dhimbje menstruale.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles