FSHATI MURSI

spot_img

FSHATI MURSI

Fshati Mursi ka një popullsi me rreth 1300 banorë.

Fshati Mursi shtrihet në pjesën perëndimore të Bashkisë Konispol, në lindje të fushave të Rrahut dhe Vrinës, të cilat janë mbushur me agrume dhe në lindje të saj ka liqenin dhe malin e Milesë.

Ka një pozicion shumë të favorshëm, që e bën këtë fshat shumë atraktiv dhe në lidhje të bukur mes terrenit fushor dhe atij malor.

Gjatë verës tregtarët e agrumeve dhe banorët e zonës që janë në emigrim vijnw tw pushojnë në Mursi.

Ka dhe turistë ditorë të cilët lëvizin nga Greqia drejt Butrintit ose anasjelltas, që vizitojnw fshatin duke frekuentuar restorante me ushqim bio.

Si të arrish në Mursi

Largësia: 305 km larg Tiranës Koha: 5 orë

Çfarë të shohësh

• Kalaja e Butrintit
• Gërmadhat e ujësjellësit romak në fushën e vrinës
• Kalaja e Ali Pashës
• Kalaja e Malathrese
• Gurorja antike
• Rrënojat e kishës Çiflik

Ku mund të drekosh

• “Nefeli” (restorant-kafe) cel: 0698814144
• “Todi” (restorant-kafe)

Si të argëtohesh

• të gatuarit e ushqimeve tradicionale lokale dhe degustimi
• vrojtimi i kafshëve, shpendëve dhe zogjve
• praktika tradicionale fermerësh (bujqësi, blegtori dhe agropërpunim)
• mbledhje bimësh medicinale, kërpudhash ose frutash të egra
• të lëvizurit me kalë, mushkë ose gomar
• ngjitje shkëmbi, ngjitje me litarë (ose zbritje)
• ecje, ngjitje, çiklizëm malor

Ku mund të qëndrosh

“Kribelo” (bar-kafe-kamping) cel: 0694647131
  • Aktivitete që zhvillohen:

Duke u pozicionuar në qendër të aksit ekonomik të Bashkisë Konispol, ka potencial të lartë të zhvillimit të agroturizmit, duke qënë mbështetje për gjithë infrastrukturën prodhuese, përpunuese të agrumeve.Jo më kot janë pozicionur gjithë pikat e grumbullimit dhe përpunimit të madarinës përreth Mursisë. Përveç rakisë e verës së bërë në kushte shtëpie, vitet e fundit vendin kryesor e zë mandarina dhe portokalli, kultivimi i të cilave është kthyer në burim ekonomik për gjithë zonën. Gjithashtu kultivohen nga pothuajse të gjithë banorët rrushi, perimet bio dhe arrorët.

  • Gatimet e zonës:

Mursia njihet kryesisht tavat e byrekëve të cilat janë vlerësuar nga vizitorë të ndryshëm, sidomos ata sezonalë që vijnë në sezonin e agrumeve. Kanë filluar dhe gatimet e glikove të ndryshme, si pasojë e rritjes së madhe të kultivimit të agrumes.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles