FRUTAT ME PERMBAJTJEN ME TE LARTE TE PROTEINAVE

spot_img

FRUTAT ME PERMBAJTJEN ME TE LARTE TE PROTEINAVE

FRUTAT ME PERMBAJTJEN ME TE LARTE TE PROTEINAVE

FRUTAT ME PERMBAJTJEN ME TE LARTE TE PROTEINAVE

Frutat jane nder ushqimet me te vyera per njeriun dhe pa dyshim nga me te remdesishmet ne historine e evolimit tone. Ato jane te pasura ne sheqer – lenda kryesore djegese per trupin tone, burim i shklqyer fibrash -lenda paresore per shendetin e aparatit tretes, si dhe burimi me i pasur i antioksidanteve -lendet me te nevojshme per te mbrojtur organizmin nga stresi i jashtem dhe i brendshem.
Pergjithesisht frutat nuk permbajne aspak yndyre (pervec avokados), dhe shume pak proteina. Gjithsesi, disa prej tyre kane me shume proteina se disa te tjera. Keto jane:

Frut pasioni (2,2gr/100gr)
Mandarina kineze (1,9gr/100gr)
Sheget (1,7gr/100gr)
Manaferrat (1,4gr/100gr)
Manat (1,4gr/100gr)
Kajsite (1,6gr/100gr)
Nektarinat (1,1gr/100gr)
Mjedrat (1,2gr/100gr)
Bananet (1,1gr/100gr)
Kivi (1,2gr/100gr)
Rrushi i thate i kuq (3,1gr/100gr)

Per kete arsye, keto fruta mund te perbejne nje zgjedhje akoma me te mire per personat qe vuajne nga diabeti (pervec rrushit te thate), apo duan te bien ne peshe.

(Visited 131 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles