Ëmbëlsirë me boronica

spot_img

bPërbërësit
Për petë :
3 vezë
1 të verdhë të vezës
4 lugë supe sheqer
Gjysmë filxhani kafeje me vaj
1 qese sheqer vaniljeje
Për mbushje: 1 kg boronica
1 të bardhë të vezës
Për zbukurim:
2 qese shllag
Disa kokrra boronica
200 ml qumësht

Përgatitja
Tundni mirë tri vezë dhe të verdhët e vezës me sheqer vaniljeje. Më pas i’a shtoni miellin dhe vajin, tundni edhe pak, vendoseni në tepsi dhe piqeni në furrë në 180 gradë celsius. Boronicat ndrydhni me pirun, i ëmbëlsoni dhe i përzini me të bardhët e tundur të vezës. Mbushjen e përgatitur njëtrajtësisht e vendosni mbi petën e pjekur dhe e ktheni në furrë për dy-tre minuta, derisa të forcohet të bardhët e vezës. Ëmbëlsirën e lini që të ftohet, ndërsa para se ta shërbeni e zbukuroni me shllag dhe disa kokrra boronica.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles