Ëmbëlsira të thjeshta të shkrira me çokollatë

Ëmbëlsira të thjeshta të shkrira me çokollatë

Piqni një ëmbëlsirë mbresëlënëse darke me bujë minimale – këto pudinga me çokollatë, të njohura gjithashtu si fondant me çokollatë ose tortë me llavë, kanë një qendër të këndshme.

Përbërësit

 • 100 gr gjalpë, plus shtesë për yndyrë
 • 100 gr çokollate e zezë, i copëtuar
 • 150 g sheqer i butë ngjyrë kafe e lehtë
 • 3 vezë të mëdha
 • ½ lugë ekstrakt vanilje
 • 50 gr miell i thjeshtë
 • krem i vetëm, për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6. Lyejeni mirë me gjalpë 6 kallëpe ose legena për dariole dhe vendosini në një tepsi.

 • HAPI 2

  Vendosni 100 gr gjalpë dhe 100 gr çokollatë të zezë të copëtuar në një tas rezistent ndaj nxehtësisë dhe vendoseni mbi një tigan me ujë të nxehtë (ose si alternativë vendoseni në mikrovalë dhe shkrini me breshëri 30 sekondash në një mjedis të ulët) dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Lëreni të ftohet pak për 15 minuta.

 • HAPI 3

  Duke përdorur një rrahëse elektrike dore, përzieni 150 gr sheqer të butë kafe të çelur, më pas 3 vezë të mëdha, një nga një, pasuar nga ½ lugë ekstrakt vanilje dhe në fund 50 gr miell të thjeshtë. Ndani përzierjen midis darioles ose legenëve.

 • HAPI 4

  Tani mund ta vendosni përzierjen në frigorifer ose në ngrirje derisa të jeni gati për t’i pjekur. Mund të gatuhet drejtpërdrejt nga e ngrirë për 16 minuta, ose të piqet tani për 10-12 minuta derisa pjesa e sipërme të jetë e fortë në prekje, por mesi ende duket kallamar.

 • HAPI 5

  Kaloni me kujdes një thikë rreth buzës së secilit puding, më pas hidheni në pjata për servirje dhe shërbejeni me krem ​​të vetëm.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles