Diabeti i tipit 1: Këshilla për të parandaluar uljen e sheqerit në gjak gjatë stërvitjes

Deri tani, me siguri keni dëgjuar se sa i rëndësishëm është ushtrimi dhe aktiviteti fizik për shëndetin tuaj të përgjithshëm – veçanërisht kur keni diabet të tipit 1.

Sipas Shoqatës Amerikane të Diabetit (ADA), aktiviteti fizik mund të ndihmojë që qelizat tuaja të gjakut të bëhen më të ndjeshme ndaj insulinës, duke lejuar që trajtimi të funksionojë në mënyrë më efektive. Ushtrimi gjithashtu mund të ndihmojë qelizat tuaja të largojnë glukozën nga gjaku juaj, që do të thotë të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të përmirësohet A1C.

Dhe, sigurisht, stërvitja mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, të mbani një peshë të shëndetshme, të zvogëloni rrezikun për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru dhe të ulni stresin, midis konsideratave të tjera të rëndësishme kur keni diabet të tipit 1.

“Ushtrimi është vërtet i rëndësishëm për të gjithë, jo vetëm për njerëzit me diabet ose në rrezik për diabet,” thotë Anders L. Carlson, MD, drejtor mjekësor në Qendrën Ndërkombëtare të Diabetit Park Nicollet në Minneapolis. “Aktiviteti fizik mund të ndihmojë në mbajtjen e trupit tuaj dhe në veçanti sistemin tuaj kardiovaskular të shëndetshëm, dhe është gjithashtu i mirë për mirëqenien tuaj të përgjithshme dhe përmirësimin e gjumit, si dhe gjëra të tjera që mund të mos i lidhim drejtpërdrejt me stërvitjen,” thotë ai. “Për njerëzit me diabet, ne gjithashtu jemi të shqetësuar për ta sheqerit në gjakdhe ushtrimet janë të mira për të mbajtur nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles