Home Travel Destinacionet më të njohura në botë për pushime 2021 – Sipas të...

Destinacionet më të njohura në botë për pushime 2021 – Sipas të dhënave të Google

0

Megjithëse vendet në mbarë botën po rihapin dyert e tyre për udhëtarët ndërkombëtarë, rastet e reja të koronavirusit vazhdojnë të rriten dhe shumë udhëtarë ose anuluan ose shtynë planet e tyre të udhëtimit.

Edhe pse ka një sërë destinacionesh që ende nuk mund të vizitohen këtë vit, interes për festat e vitit 2021 është rritur në muajt e fundit. Në fakt, sipas Google Trends, kërkimet për ‘festa e vitit 2021‘kanë u rrit me 124% krahasuar me fundin e marsit.

E etur për të zbuluar destinacionet më të njohura, kompania e udhëtimeve luksoze Kuoni analizoi të dhënat e kërkimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe globale të Google për të zbuluar se cilat destinacione 131 vende të botës po kërkonin më shumë për udhëtimet e tyre në vitin 2021.

Në Australi, është afër Fixhime plazhet dhe pamjet e saj perfekte, ky është destinacioni më popullor për vitin 2021. Japonia dhe Zelanda e Re e ndjekur nga afër pas dhe e bukur Bali doli në vendin e 4-të. Pak më larg, Kanadaja është destinacioni i pestë më i kërkuar për vitin 2021.

Destinacionet më të njohura të pushimeve të Australisë 2021

1. Fixhi
2. Japonia
3. Zelanda e Re
4. Bali
5. Kanada

Duke parë të dhënat globale, rezultatet tregojnë se Emiratet e Bashkuara Arabe është destinacioni më popullor për vitin 2021, i ndjekur nga Katar, Kanada, dhe SH.B.Atë cilat të gjithë ndajnë vendin e dytë të përbashkët, dhe Egjipti në vendin e 3-të.

Destinacionet më të njohura në botë për pushime 2021

1. Emiratet e Bashkuara Arabe
2. =Katar
2. =SHBA
2. =Kanada
3. Egjipti

Kontinent pas kontinent, Maldivet është destinacioni kryesor evropian për pushime për vitin e ardhshëm. Në Azi, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kanadaja janë në krye si destinacionet më të zakonshme të Google për vitin 2021, Emiratet e Bashkuara Arabe është gjithashtu numri një në Afrikë, ndërsa Peruja është destinacioni më i popullarizuar i vitit 2021 në Amerikën e Jugut.

Dean Harvey, drejtor marketingu në Kuoni, komenton: “Me faza të ndryshme të bllokimit që janë ende rasti për shumë vende në mbarë botën, nuk është për t’u habitur që shumë prej nesh dëshirojnë të rezervojnë diçka për të pritur me padurim. Është magjepsëse të shohësh se si destinacionet e njohura ndryshojnë nga vendi në vend dhe rritja në kërkimet e Google përputhet me përmirësimin në rezervimet e vitit 2021 që kemi parë javët e fundit, ku pushimet në Maldive janë rezervuar më së shumti.”

Për të parë hartën dhe për të lexuar më shumë rreth hulumtimit vizitoni: https://www.kuoni.co.uk/2021-holiday-searches

Exit mobile version