Përbërësit

 • 500 gr hithra
 • 1 lugë rrikë
 • 1 decilitër ajkë
 • 1 lugë biber
 • 1 lugë biber i kuq
 • 2 lugë miell
 • 1 kokë qepë
 • 1,5 litër supë perimesh
 • 1 i verdhë i vezës
 • 5 lugë vaj
 • Erëza

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Hithrat e reja zihen në ujë me kripë, e pastaj kullohen dhe grihen imët.

Qepa pritet në katrorka dhe fërgohet në vja derisa të skuqet, shtohet mielli dhe vazhdonë fërgimi.

Shtohet biberi i kuq, hithrat, përzihen dhe u derdhet supa e perimeve.

Shtohen erëzat sipas shijës dhe të gjitha zihen në temperaturë mesatare, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Çorba e gatshme largohet nga zjarri shtohet përzierja e ajkës me të verdhin e vezës dhe me rrike të gjitha përzihen mirë.

Ju bëftë mirë!

      o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.