Përbërësit

  • 2 gota fasule- barbunje
  • 1 litër ujë
  • 1 qepë
  • 1 lugë gjalpë
  • ½ gota krem
  • Kripë
  • Biber i zi

Hapat

Barbunjet i vendosni në një tenxhere dhe tenxherën e mbushëni me ujë dhe e vëni në zjarr për vluarje për disa minuta.

Pas zierjës së nevojshme e largoni tenxherën nga zjarri, e largoni ujin e tepërt nga tenxherja.

Në një tenxhere tjetër e vendosni qepën dhe e fërgoni me vajin vegjetal.

Pastaj ia shtoni fasulën, kremën dhe 1 litër ujë, rreth 10-15 minuta e bëni vluarjën.

Pas vluarjës së nevojshme e largoni tenxherën nga zjarri dhe e shërbeni.

Ju bëftë mirë!