Sriracha është një salcë djegëse e nxehtë që doli nga Si Racha, Tajlandë.

Disa ende kundërshtojnë recetën origjinale për sriracha dhe origjinën e saj të saktë, por sriracha është tani një element kryesor i kuzhinës në shumë pjesë të botës.

Ky artikull eksploron se për çfarë përdoret sriracha, shijen e tij, përbërësit, profilin ushqyes dhe më shumë.

Një person derdh sriracha, një salcë të kuqe, mbi goca deti të pjekura.Shpërndaje në Pinterest
Andrew Cebulka/Stocksy

Sriracha – zakonisht shqiptohet “see-rah-jah” ose “see-ra-cha” – është një salcë pikante e bërë nga paste djegës, hudhra, uthull, sheqer dhe kripë.

Speca djegës dhe uthulla përdoren shpesh si bazë e salcave të nxehta si sriracha.

Ajo që e veçon sriracha-n nga salcat e tjera të nxehta është kombinimi i tij specifik i përbërësve që krijojnë aromën, strukturën dhe ngjyrën për të cilën njihet.

Jashtë Tajlandës, disa njerëz e lidhin sriracha me salcën e shitur nga kompania Huy Fong. Kjo sriracha vjen në një shishe shtrydhëse me një kapak të gjelbër, është e kuqe e ndezur dhe quhet “salcë gjeli” sipas etiketës së saj të njohur.

Marka u rrit në popullaritet në mbarë botën kaq shpejt pas fillimit të saj 40 vjet më parë. Disa madje mund të habiten kur mësojnë se klasikja Huy Fong nuk është salca e vetme dhe as origjinale sriracha në treg.

Në të vërtetë, shumë marka të tjera të salcës djegëse sriracha janë gjithashtu në dispozicion.

Disa marka të njohura të sriracha përfshijnë:

 • Sriraja Panich
 • Lee Kum Kee
 • Tigër që qan
 • Kim Tu Thap
 • Lugina e Qiellit
 • Huy Fong (“salcë gjeli”)

PËRMBLEDHJE

Sriracha është një salcë djegëse pikante e bërë duke kombinuar një pastë specash djegës dhe hudhër me uthull, sheqer dhe ndonjëherë kripë. Shumë marka të salcës janë në dispozicion sot, por marka Huy Fong (aka “salcë gjeli”) është një nga më të njohurat.

Shumica e salcave të nxehta, duke përfshirë sriracha, janë të ulëta në kalori.

Ato mund të përmbajnë disa kalori ose gram karbohidrate, por zakonisht nuk kanë shumë proteina, yndyra ose fibra.

Këtu është profili ushqyes për një servirje 1 lugë çaji (5 gram) të salcës klasike sriracha të Huy Fong (1):

 • Kalori:
 • Karbohidratet: 1 gram
 • Proteina: 0 gram
 • Yndyra: 0 gram
 • Fibra: 0 gram
 • Sheqeri: më pak se 1 gram
 • Natriumi: 75 mg (3% e vlerës ditore (DV))
 • Kalciumi: 1 mg (më pak se 1% e DV)
 • Kaliumi: 17 mg (më pak se 1% e DV)

Disa marka të tjera përmbajnë deri në rreth 5 kalori për lugë çaji (5 gram), ose sasi pak më të mëdha të vitaminave A dhe C, por faktet ushqyese mbeten pothuajse të njëjta në të gjitha markat (2, 3, 4).

Sepse sriracha dhe salca të tjera të nxehta zakonisht konsumohen në sasi të vogla, midis 1 dhe 3 lugë çaji në të njëjtën kohë, ato nuk kanë tendencë të kontribuojnë shumë lëndë ushqyese në dietën tuaj në përgjithësi.

PËRMBLEDHJE

Meqenëse sriracha zakonisht hahet në sasi të vogla, erëza nuk shton shumë lëndë ushqyese në dietën tuaj në përgjithësi. Ai përmban disa karbohidrate dhe vitamina dhe minerale, si kripa.

Çdo markë ose variacion i salcës sriracha ka një shije, cilësi dhe ngjyrë paksa unike që përcaktohet nga lloji i djegësve të përdorur, variacionet e recetës dhe kohëzgjatja e kohës që salca është vjetëruar.

Në përgjithësi, megjithatë, shumica e salcave djegës sriracha përcaktohen nga aromat e shkrirjes së:

 • speca djegës
 • hudhra
 • sheqer
 • uthull (ose një acid tjetër)

Aroma e ëmbël, por pikante dhe pak e thartë e sriracha është ajo që e dallon salcën nga të tjerët.

Variacionet e salcës së nxehtë mund të jenë pak a shumë të mprehta, të ëmbla ose hudhër. Salca e gjelit Huy Fong njihet për një strukturë më të trashë se shumë sriracha të tjera, por kjo mund të mos jetë kështu për të gjitha srirachas.

Sriraja Panich përdor prik chee fah (i njohur gjithashtu si djegës djegës) për shije, por djegësit e tjerë tajlandez, madje edhe jalapeños, përdoren në versione të tjera të salcës.

PËRMBLEDHJE

Shija e sriracha-s shpesh përshkruhet si pikante, e ëmbël dhe e mprehtë ose e thartë. Shija përfundimtare e salcës së djegës mund të ndryshojë midis grupeve dhe markave dhe ndikohet shumë nga lloji i djegësve të përdorur.

Një gjë e mrekullueshme për sriracha është se ajo është bërë me një grup klasik shijesh: spec djegës, hudhër dhe uthull. Kur kombinohet me sheqer dhe kripë, kjo treshe origjinale krijon një erëza që kombinohet mirë me shumë ushqime të tjera.

Sriracha është e shkëlqyeshme për zhytjen, mbushjen dhe marinimin e pothuajse çdo ushqimi që mund ta imagjinoni duke përfituar nga pak nxehtësia.

Këto ditë, sriracha nuk përdoret vetëm si salcë ose erëza, por përdoret gjithashtu për të shijuar të gjitha llojet e ushqimeve të tjera, si patatinat, kokoshkat, çokollata, lakra jeshile, turshitë, kikirikët, humus, dhe me shume.

Ndonjëherë përzihet edhe me përbërës, si ketchup, majonezë ose salcë kosi, për të krijuar versione më pikante të këtyre erëzave tradicionale.

Më shumë ushqime të kombinuara tradicionalisht me sriracha përfshijnë:

 • perime
 • ushqim deti
 • vezët
 • mishrat
 • oriz
 • petë
 • përziej
 • rrotullat e pranverës
 • supave
 • pho
 • ramen
 • burgers
 • tacos ose burritos

PËRMBLEDHJE

Në Tajlandë, sriracha përdoret shpesh si një salcë zhytjeje për ushqimet e detit, rrotullat e pranverës dhe ushqimet e tjera. Në të gjithë botën, sriracha përdoret për gjithçka, nga zëvendësimi i ketchup-it në patate të skuqura deri tek aromatizimi i çokollatës.

Salca Sriracha nuk është lidhur me përfitime specifike shëndetësore, por disa nga lëndët ushqyese që ajo përmban kanë.

Për shembull, specat djegës përmbajnë kapsaicinë, përbërësi përgjegjës për aromën e tyre të fortë (5, 6, 7).

Kapsaicina është studiuar në thellësi për disa veti të dobishme:

 • Analgjezik. Studimet zbulojnë suplementet e kapsaicinës mesatarisht efektive në lehtësimin e dhimbjeve nga neuropatia diabetike dhe osteoartriti (8, 9, 10, 11).
 • Antihistaminik. Trajtimet me kapsaicinë mund të lehtësojnë simptomat e rinitit joalergjik, duke përfshirë teshtitjen dhe kongjestionin e hundës, por nevojiten më shumë kërkime (12, 13).
 • Apoptotike. Si në epruvetën ashtu edhe në studimet e kafshëve, kapsaicina shfaq efekte antitumorale dhe antikancerogjene kundër kancerit të lëkurës, prostatës dhe gjirit, si dhe të tjerëve.14, 15, 16, 17).
 • Promovimi i shëndetit. Potenciali i kapsaicinës për të reduktuar inflamacionin dhe për të përmirësuar metabolizmin mund të ndihmojë në parandalimin e obezitetit, diabetit, sindromi i zorrës së irrituar (IBS)dhe kushte të tjera kronike të lidhura me inflamacionin (18, 19, 20, 21).

Megjithatë, pavarësisht grupit mbresëlënës të përfitimeve të mundshme shëndetësore që përmban kapsaicina, është e rëndësishme të theksohet se shumica e këtyre studimeve hetojnë se si doza të mëdha suplementare të kapsaicinës ndikojnë në shëndetin.

Nuk ka gjasa që të konsumoni sasi të tilla kapsaicine vetëm nga sriracha. Prandaj, sriracha ka të ngjarë të jetë më e shëndetshme kur konsiderohet si një pjesë e vogël, e pasur me lëndë ushqyese e një diete të përgjithshme të shëndetshme.

Kombinimi i salcës së nxehtë me ushqime të tjera të pasura me lëndë ushqyese, si frutat, perimet, drithërat e plota, dhe proteinat e ligët, do të rrisin vlerën e saj ushqyese.

PËRMBLEDHJE

Specat djegës të përdorur për të bërë sriracha janë një burim i mirë i kapsaicinës. Lënda ushqyese është përgjegjëse për aromën e fortë të djegës dhe mund të ketë përfitime shëndetësore. Megjithatë, nuk ka gjasa që ju të konsumoni mjaftueshëm kapsaicinë për t’ju siguruar këto përfitime.

Për shumicën prej nesh, sriracha nuk ka shumë rreziqe dhe është përgjithësisht i sigurt për t’u konsumuar – megjithëse disa njerëz mund të kenë nevojë të kufizojnë konsumin e tyre të salcës.

Konkretisht, personat shtatzënë dhe njerëzit me refluks gastroezofageal, gastrit kronik (inflamacion i stomakut), ulçera të zorrëve dhe IBS mund të përjetojnë efekte anësore negative nga sriracha dhe ushqimet pikante në përgjithësi.22, 23, 24, 25).

Në këto raste, ushqimet pikante mund të jenë pjesërisht përgjegjëse për urthin dhe refluksin e acidit (22, 26).

Për më tepër, disa marka sriracha përmbajnë më shumë natrium se të tjerët.

Edhe pse sasia për racion ka të ngjarë të mos kontribuojë shumë në marrjen tuaj ditore, mund të jetë me vlerë të krahasoni disa marka të ndryshme nëse po përpiqeni të kufizoni natriumin në dietën tuaj.

Së fundmi, disa marka sriracha, duke përfshirë salcën e gjelit të Huy Fong, përmbajnë konservues si bisulfiti i natriumit, një përbërës që njerëzit me ndjeshmëri ndaj sulfitit mund të kenë potencialisht një reagim negativ ndaj (27, 28).

PËRMBLEDHJE

Sriracha është i sigurt për t’u konsumuar për shumicën e njerëzve. Megjithatë, nëse po përpiqeni të kufizoni natriumin në dietën tuaj, ose nëse jeni të ndjeshëm ndaj urthit dhe refluksit të acidit, mund të jetë më mirë të kufizoni gjithashtu marrjen e salcave pikante.

Salca e djegës Sriracha është një thesar i shijshëm, i gjithanshëm dhe i kuzhinës i Tajlandës që përdoret për të shijuar ushqimet në të gjithë botën.

Shija e saj unike pikante, e ëmbël dhe e thartë e ka bërë atë një erëz shumë të njohur.

Për shumicën e njerëzve, salca e nxehtë është e sigurt për t’u ngrënë në sasi të moderuara, megjithëse mund të jetë më mirë të kufizoni marrjen tuaj nëse jeni të ndjeshëm ndaj efekteve anësore nga ushqimet pikante, si urthi dhe refluksi i acidit.