Byrek role me hithra dhe djathë të bardhë

spot_img

Përziheni dhe në fund shtoni djathin e shkërmoqur, majdanozin e grirë dhe dy lugë vaj ulliri (nëse ju duket shumë e lëngëshme mund ti shtoni akoma pak miell). Hapni fletët e byrekut dhe vendosni për së gjati në mesin e tyre pak gjellë me hithra.

Përbërsit për Byrek role me hithra

1 pako me peta byreku
300 gr. djathë të bardhë
700 gr. hithra
2 lugë miell
1 vezë
gjysëm gote qumësht
1 lugë të vogël kripë
pak piper të zi
pak majdanoz
3-4 lugë fara suzami të zi dhe të bardhë
3 lugë vaj ulliriPërgatitja: Pastroni me doreza hithrat dhe grijini trashë. Po me doreza shtypini me pak kripë dhe piper. Shtoni vezën e rrahur me qumështin dhe miellin.

Dy prej tyre, palosini anët dhe mbështilleni në fomën e një roleje. Vendoseni në tave me letër furre poshtë. Vijoni kështu dhe për pjesën tjeter të mbetur të produkteve. Me ndihmën e një peneli kuzhine lyeni të gjithë siperfaqen e cilindrave të byrekut. Spërkatini me fara suzami dhe piqini në furrën e nxehur më parë në 180°C për 30minuta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles