Burrat me ngjyrë të moshuar përballen me rrezikun më të lartë të vdekjes pas operacionit

spot_img

Burrat me ngjyrë të moshuar kanë më shumë gjasa të vdesin brenda 30 ditëve pas operacionit sesa çdo nëngrup tjetër i racës dhe seksit, sipas Studimi i publikuar më 1 mars në BMJ.

Pabarazia në shkallën e vdekjes ishte më e madhja për operacionet me zgjedhje, ku shkalla e vdekjes së meshkujve me ngjyrë ishte 50 për qind më e lartë se ajo e meshkujve të bardhë.

Ndërsa dihet pak për pabarazi të tilla, ky studim zbulon se janë veçanërisht burrat me ngjyrë që po vdesin më shumë dhe ata po vdesin më shumë pas operacioneve të zgjedhura, jo operacioneve urgjente ose urgjente, tha autori kryesor i studimit. Dan Ly, MD, PhDnjë asistent profesor i mjekësisë në divizionin e kërkimit të mjekësisë së brendshme të përgjithshme dhe shërbimeve shëndetësore në Shkollën e Mjekësisë David Geffen në UCLA, në një Njoftimi për shtyp.

“Gjetjet tona tregojnë për mundësi të tilla si para-optimizimi më i dobët i sëmundjeve shoqëruese përpara operacionit, vonesa në kujdes për shkak të racizmit strukturor dhe paragjykimeve të mjekëve, dhe stresit më të keq dhe barrës fizike të lidhur me të tek burrat me ngjyrë në Shtetet e Bashkuara,” tha Dr. Ly. në lirim.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles