Bukë me hudhër

spot_img

Perbersit:

250 ml ujë të vakët
2 lugë gjelle sheqer
1 lugë gjelle tharm buke
1 lugë gjelle kripë
1 lugë gjelle vaj ulliri
370 gr miell
Për marinadën:
4 thelpinj hudhre
5 fije magdanoz
4 gjethe trumze
90 gr djath kackavall
pak kripë
50 ml vaj ulliri.

Pergatitja:

Brumin e bukës e bëjmë si zakonisht dhe e lëmë të pushojë në vend të ngrohtë për 45 minuta

Ndërkohë qërojini thelpinjtë e hudhrës, shtojuni vajin e ullirit e djathin dhe fërgojini në zjarr të ngadaltë. Gradualisht shtoni edhe magdanozin, trumzën e pak kripë

Pas fermentimit, brumin zgjateni me duar dhe priteni në copa 2-centimetërshe. Pjesët e bukës të prera kështu, kalojini mirë në përzierjen me djath e hudhër e më pas renditini në tepsi të rrumbullakët, të mbështetura tek njëra tjetra

Bukën e përgatitur kështu piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 35 minuta

Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles