Bukë e mbushur me mish të thatë dhe djathë

Përbërësit

 • 100 gr miell elbi
 • 100 gr miell thekre
 • 200 gr miell gruri
 • 10 gr majë buke
 • 2 të kuqët e vezës
 • 1 lugë sheqer
 • 40 gr gjalpë
 • 50 ml vaj vegjetal
 • 200 ml vaj vegjetal
 • Mbushja
 • 200 gr djathë
 • 150 gr mish të thatë
 • 20 gr fara (liri, susam)
 • Koper

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë të vogël e vendosim majën me dy lugë qumësht të vakët dhe një lugë sheqer, në mënyrë që maja të aktivizohet.

Marrim një enë të madhe ku do t’i vendosim miellrat duke i përzier mirë.

Pastaj vazhdojmë me përbërësit e lëngshëm ; qumështin, të verdhat e vezës, vajin dhe gjalpin e shkrirë.

Me këtë masë gatuajmë brumin duke ia shtuar edhe majën.

Brumi duhet të qëndrojë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet, pasi brumi të jetë dyfishuar e marrim e shtrijmë në formë katërkëndëshi.

Sipërfaqën e brumit e mbulojmë me djathë, mish dhe fara. Brumin e mbështjellim në formë të rolladës dhe e vendosim në tepsi ku do të qëndrojë rreth 30 minuta dhe pastaj shkon në pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 35-40 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles