Brume i zjere (Tullumb)

spot_img

tullumbMasat

  1. Miell 160gr
  2. qumesht 150gr
  3. gjalpe 30gr
  4. sheqer 25gr
  5. kripe 0.5gr
  6. veze 4 cope

Per shurupin

sheqer 1/1 uje

Per skuqje vaj 150 gr

 

Pergatitja

Ne njee ene hidhet sasia e qumeshtit, ku shtohen pak kripe. Gjalpi dhe ne piken e vlimit shtohet sasia e miellit e menjehershme dhe trazohet ne shpejtesi qe te mos krijoje kokrriza. PPiqet deri sa te iu hidhet nga ena. Nqs hidhet nga zjarri ftohet pak. po ne kete ene shtohen vezet, punohet me shpejtesi, futet ne qesen e pasticerise me yndyre. Gjatesi 7 cm. Ku temp e vajit duhet te jete 150-180.

per shurupin nqs tullumi eshte i ftohte shurupi duhet te jete i nxehte.

sherbehet e ftohte

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles