Selino me gjalpë kikiriku është një rostiçeri e thjeshtë dhe e shpejtë që mund të ndihmojë në luftimin e urisë ndërmjet vakteve.

Përmbajtja e ulët e karbohidrateve e bën atë një opsion popullor për njerëzit që dëshirojnë të humbin peshë, të ndjekin një dietë ketogjenike ose të kufizojnë numrin e karbohidrateve që hanë çdo ditë.

Është interesante se kjo rostiçeri gjithashtu duket se kryeson listën e njerëzve me ushqimet më të mira për t’u ngrënë para gjumit.

Në këtë artikull, ne shqyrtojmë nëse selino me gjalpë kikiriku është një rostiçeri e shëndetshme, nëse është e përshtatshme për dieta speciale si dieta keto, nëse mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe si mund t’ju ndihmojë të bëni një gjumë më të mirë gjatë natës.

Tre shkopinj selino të mbushura me gjalpë kikiriku ulen në një tavolinë blu.Shpërndaje në Pinterest
Gabriel (Gabi) Bucataru/Stocksy

Selino dhe gjalp kikiriku janë dy ushqime të përpunuara minimalisht, të pasura me lëndë ushqyese. Si rezultat, kombinimi i të dyjave rezulton në një rostiçeri që është i pasur me fibra dhe proteina. Është gjithashtu një burim i mirë i niacinës, manganit, bakrit, magnezit dhe yndyrave të shëndetshme për zemrën (1, 2).

Ju mund të prisni që një kërcell selino i vogël, 5 inç (13 cm) i gjatë, i mbushur me një lugë gjelle (16 gramë) me gjalpë kikiriku 100% natyral, t’ju ofrojë sa vijon (1, 2):

 • Kalori: 96
 • Karbohidratet: 4 gram
 • Fibra: 1.6 gram
 • Yndyra: 8 gram
 • Proteina: 4 gram
 • Niacina: 15% e vlerës ditore (DV)
 • Mangani: 13% e DV
 • Bakri: 11% e DV
 • Magnezi: 7% e DV
 • Vitamina B6: 6% e DV
 • Fosfori: 5% e DV
 • Zinku: 5% e DV
 • Vitamina E: 5% e DV
 • Folate: 5% e DV
 • Vitamina K: 4% e DV

Përmbajtja e tij e ulët e karbohidrateve e bën këtë rostiçeri të përshtatshme për dietat me pak karbohidrate, dhe përmbajtja e moderuar e proteinave dhe përmbajtja e lartë e yndyrës e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshëm për një dietë ketogjenike (3, 4).

Një dietë keto është një dietë me pak karbohidrate dhe me yndyrë të lartë që përdoret shpesh për të trajtuar epilepsinë. Ai gjithashtu duket efektiv për humbjen e peshës për disa njerëz dhe mund të ndihmojë në parandalimin ose përmirësojnë diabetin, sëmundja e Alzheimerit, dhe ndoshta edhe disa lloje të kancerit (4, 5, 6, 7, 8).

Vlen të përmendet se një dietë keto nuk është e përshtatshme për të gjithë. Dieta mund të shkaktojë nauze, të vjella, marramendje, dhimbje koke, kapsllëk dhe lodhje. Mund të rezultojë gjithashtu në mangësi të lëndëve ushqyese ose probleme me mëlçinë ose veshkat në një afat më të gjatë (4).

Së fundi, si gjalpi i kikirikut ashtu edhe selinoja janë të pasura me antioksidantë, të cilët janë përbërës të dobishëm që ju mbrojnë nga dëmtimi i qelizave që shkaktojnë sëmundje (9, 10).

PËRMBLEDHJE

Selino me gjalpë kikiriku është i pasur me vitamina, minerale, fibra dhe yndyrna të shëndetshme për zemrën. Përmbajtja e tij e ulët e karbohidrateve dhe përmbajtja e lartë e yndyrës e bëjnë atë një rostiçeri të përshtatshme për njerëzit që ndjekin një dietë keto.

Selino me gjalpë kikiriku është i pasur me fibra, proteina dhe yndyra – tre lëndë ushqyese që ndihmojnë në luftimin e urisë dhe rrisin ndjenjën e ngopjes. Si rezultat, marrja e këtij rostiçeri si pjesë e një diete të ekuilibruar mund t’ju ndihmojë humb peshe (11, 12).

Pavarësisht se gjalpi i kikirikut është i pasur me kalori dhe yndyrë, hulumtimet sugjerojnë se përfshirja e kikirikut në dietën tuaj nuk duket se shkakton shtim në peshë.9).

Për më tepër, gjalpi i kikirikut duket se ka më shumë gjasa t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur sesa një rostiçeri e pasur me karbohidrate që përmban të njëjtin numër kalorish. Pra, në raste të caktuara, mund të ndihmojë edhe në humbjen e peshës (9).

Nga ana tjetër, selinoja është e ulët në kalori, por e pasur me ujë. Prandaj, dendësia e tij e ulët e energjisë mund të ndihmojë gjithashtu në humbjen e peshës dhe parandalimi i rifitimit të peshës (13, 14, 15, 16).

Thënë kështu, është e rëndësishme të mbani mend se humbja e peshës zakonisht rezulton nga djegia e më shumë kalorive sesa po merrni (17).

Pra, nëse marrja e kalorive tejkalon prodhimin e kalorive, nuk ka gjasa të humbni peshë, pavarësisht nga sasia e selinos me gjalpë kikiriku që po hani.

PËRMBLEDHJE

Selino me gjalpë kikiriku mund të ndihmojë në luftimin e urisë dhe nxitjen e ngopjes. Kjo mund ta bëjë humbjen e peshës më të arritshme, por vetëm nëse pjesa tjetër e dietës suaj dhe zgjedhjeve të stilit të jetesës gjithashtu e lejojnë këtë.

Gjalpi i kikirikut përmban një sasi të mirë të triptofanit, një amino acid treguar për të përmirësuar cilësinë e gjumit tuaj (1, 18, 19).

Megjithëse studimet nuk kanë ekzaminuar në mënyrë specifike efektet e gjalpit të kikirikut në gjumë, ato kanë lidhur ushqimet e pasura me triptofan, si gjalpi i kikirikut, me përmirësimin e gjumit.20, 21).

Trupi juaj ka nevojë për triptofan për të prodhuar melatoninën dhe serotoninën, dy hormone që janë thelbësore për gjumë të cilësisë së lartë.19, 22).

Përveç kësaj, përmbajtja e yndyrës dhe proteinave të gjalpit të kikirikut, së bashku me fibra që gjendet në selino, e bëjnë atë një rostiçeri veçanërisht të ngopshme (9).

Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse dhimbjet e urisë ju bëjnë të zgjoheni në mes të natës, ose nëse niveli i urisë në kohën e gjumit ju pengon të bini lehtësisht në gjumë.

Vetëm mbani në mend se selino është gjithashtu mjaft e pasur me ujë. Si rezultat, ngrënia e tepërt e tij para gjumit mund të rrisë nevojën tuaj për të përdorur banjën në mes të natës, duke prishur potencialisht gjumin tuaj.

PËRMBLEDHJE

Selino dhe gjalpi i kikirikut mund të jenë një rostiçeri e mirë para gjumit. Është veçanërisht ngopëse dhe ofron një burim të mirë të triptofanit, i cili mund të ndihmojë në rritjen e cilësisë së gjumit tuaj.

Selino me gjalpë kikiriku është një rostiçeri e pasur me lëndë ushqyese, e përpunuar minimalisht që mund të gjejë vendin e saj në një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Natyra e tij me pak karbohidrate dhe yndyrë të lartë e bën atë një rostiçeri veçanërisht të përshtatshme për ata që ndjekin një dietë keto. Plus, ju ndihmon të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur, gjë që natyrisht mund t’ju ndihmojë të kufizoni numrin e kalorive që hani nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë.

Për shkak të përmbajtjes së triptofanit, ky rostiçeri mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e cilësisë së gjumit tuaj. Megjithatë, përmbajtja e tij e ujit mund të bëjë që disa njerëz të zgjohen dhe të përdorin banjën gjatë natës. Nëse kjo ju ndodh, provoni ta hani atë gjatë ditës dhe jo para gjumit.