10 atraksione që duhen vizituar në Toronto

spot_img

Toronto është qyteti më i madh i Kanadasë, i vendosur në zemër të Ontarios. Ka një përzgjedhje të larmishme atraksionesh, tërheqëse për turistët në mbarë botën. Nga galeritë tek muzetë, plazhet dhe restorantet, ka vende për t’u vizituar në Toronto për të gjithë.

Lucas Goldberg, a Kazino Online ekspert në Kanada, ju çon në një aventurë të mrekullueshme me pikëpamjet e tij mbi disa nga atraksionet më të mira. Lexoni për veçoritë që do t’ju dërgojnë në një rrotullim. Pavarësisht nëse jeni një vendas ose një vizitor në Toronto, ka shumë aktivitete për t’ju argëtuar.

10 atraksionet më të mira në Toronto

1. Kulla CN

Kulla CN është 553 metra i gjatë dhe është një pikë referimi e famshme ndërkombëtare. Shumë botime e renditin atë si një nga atraksionet kryesore turistike të Torontos, prandaj është i pari në këtë listë.

Pamja nga kulla shtrihet në të gjithë qytetin. Që nga viti 1976, ju mund të shikoni shtetin e Nju Jorkut dhe Ujëvarat e Niagarës nga Sky Pod në 447 metra mbi tokë.

2. Muzeu Mbretëror i Ontarios

I njohur në mbarë botën si ROM, the Muzeu Mbretëror i Ontarios ekziston që nga viti 1914. Ai mban një koleksion fantastik të artit, kulturës dhe historisë natyrore nga periudha të ndryshme kohore.

Në vitin 2007, një krah modern me kënde të mprehta iu bashkua ndërtesës së vjetër dhe tradicionale. Ajo ka pamje nga Queen’s Park, me një pikë ekskluzive aksesi në koleksionin më të gjerë të fosileve të dinosaurëve në botë.

3. Akuariumi Ripley i Kanadasë

Për t’u kthyer në Kullën CN, vizita në Akuariumin Ripley’s aty pranë duhet të jetë në listën tuaj të gjërave për të bërë në Toronto, Kanada. Ai pret një tunel të gjatë nënujor me një trotuar që lëviz.

Kandil deti ka një ekran spektakolar ndriçimi, ndërsa peshkaqenët dhe sharrat do t’ju mahnitin me madhështinë e tyre. Ju gjithashtu mund të merrni një pamje nga prapaskenat e pajisjeve të filtrimit në impiantin e mirëmbajtjes.

4. Galeria e Arteve e Ontarios

Kjo ndërtesë historike daton në vitet 1900 dhe ka kaluar nëpër disa ndryshime emrash. Le t’i hedhim një vështrim të shpejtë atyre:

  • 1900: Muzeu i Artit i Torontos
  • 1919: Galeria e Arteve e Torontos
  • 1966: Galeria e Arteve e Ontarios

Ai pret më shumë se 95,000 koleksione, të përbërë nga pjesë bashkëkohore dhe evropiane. Vetë objekti është një vepër e jashtëzakonshme arti, me një kombinim të arkitekturës moderne dhe të vjetëruar.

5. Rogers Center

Major League Baseball’s Toronto Blue Jays e quajnë Rogers Center shtëpinë e tyre. Çatia rrëshqet në mot të mirë, duke zbuluar një pamje mahnitëse nga lart dhe poshtë.

Si një nxitje shtesë, ju mund të vizitoni Hotelin Toronto Marriott City Centre ngjitur me stadiumin. Dhomat luksoze ju lejojnë të shikoni mbi ndonjë nga lojërat në lojë.

niagara 1459676

6. Ujëvarat e Niagarës

Nëse preferoni të shikoni mrekullitë natyrore, bëni një turne në Ujëvarat e Niagarës. Hotelet e Torontos zakonisht ofrojnë udhëtime në vend dhe kthim, që do të thotë se ju mund të shijoni bukurinë e Horseshoe Falls ndërsa ujërat përplasen poshtë.

Kumarxhinjtë që vizitojnë Toronton për objektet e tij të basteve duhet të kalojnë në Kazino Niagara Falls. Ai ka pamje nga ujëvarat fantastike, me shumë pije freskuese dhe ushqime për të shkuar përreth.

7. Muzeu Aga Khan

Ky muze është një shtesë më e fundit për atraksionet e Torontos. E themeluar në vitin 2014, ajo strehon art nga kulturat e Lindjes së Mesme dhe Islame.

Arti dhe skulpturat nuk janë veçoritë e vetme të objektit. Ka turne publike që përfshijnë shfaqje filmash, shfaqje kërcimi, leksione dhe një teatër verbues. Ju gjithashtu mund të shikoni guida dixhitale dhe turne virtuale në faqen zyrtare.

8. Muzeu i Iluzioneve

Nëse jeni duke pritur truket magjike të sallave të gjata me pasqyra, mendoni përsëri. Muzeu vjen nga viti 2018 dhe përfshin elemente të edukimit dhe argëtimit.

Ai përmban mbi 15 ekspozita iluzionesh. Mjaftojnë emrat e dhomave për t’ju mistifikuar. Për shembull, ai përfshin sa vijon:

  • Tuneli i pafundësisë
  • Tabela e Klonit
  • Kokë në pjatë
  • Dhoma e rrotulluar

9. Qendra Shkencore e Ontarios

A e keni pyetur ndonjëherë veten pse bari është i gjelbër ose duke vozitur kundër përroit e bën të duket sikur po qëndroni në vend? Qendra Shkencore e Ontarios hedh një vështrim në pyetje të shumta shkencore që do t’ju mistifikojnë.

E themeluar në vitin 1969 pas uljes famëkeqe në hënë, fëmijët i duan veçanërisht aktivitetet dhe demonstratat. Ju gjithashtu mund të ngjiteni në muret shkëmbore, të luani lojëra arcade dhe të ecni nëpër një pyll tropikal të simuluar.

10. Ishujt Toronto

Një tjetër tërheqje natyrore janë Ishujt Toronto. Hidheni në një udhëtim të shkurtër me traget në terminalin Queen’s Quay dhe do të jeni në ishuj në vetëm minuta.

Shijoni një shëtitje nëpër natyrë ose merrni pjesë në një nga aktivitetet e tjera argëtuese. Ato përfshijnë notin, lundrimin, kanotazhin dhe fluturimin e qifteve. Ju gjithashtu mund të vizitoni Parkun argëtues Centerville në Centre Island.

Fjalët e fundit

Toronto është shtëpia e kaq shumë atraksioneve dhe është e vështirë të zgjedhësh vetëm dhjetë nga më të mirat. Nëse vizitoni kryeqytetin e Ontarios, sigurohuni që të shijoni çdo moment në një ose dy nga vendet e mësipërme.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles