Home Uncategorized Vitamina c shqip. 11 suplementet më të mira të vitaminës C per...

Vitamina c shqip. 11 suplementet më të mira të vitaminës C per vitin 2022

0
vitamina c shqip

Vitamina c shqip

Vitamina C, e njohur gjithashtu si acidi askorbik, është një lëndë ushqyese thelbësore që luan një rol kritik në disa nga funksionet më vitale të trupit tuaj.

Përveç mbështetjes për shëndetin e lëkurës dhe sistemin tuaj imunitar, vitamina C gjithashtu funksionon si një antioksidant që mbron qelizat tuaja kundër dëmtimeve të mundshme (1Burim i besuar).

Mungesa e vitaminës C është e rrallë në vendet e zhvilluara, por marrja e pamjaftueshme e vitaminës mund të çojë në simptoma si lëkurë e thatë, dhimbje nyjesh, gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve dhe shërim të dobët të plagëve.1Burim i besuar).

Nëse pini duhan, keni sëmundje të veshkave, merrni medikamente të caktuara ose konsumoni një dietë shumë të kufizuar, mund të jeni në një rrezik të shtuar për mungesë të vitaminës C (2Burim i besuar).

Vitamina C mund të gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh të plota me bazë bimore si agrumet, specat zile, luleshtrydhet dhe brokoli (1Burim i besuar).

Marrja e lëndëve ushqyese nga ushqimet e plota është qasja e preferuar, por nëse keni vështirësi të plotësoni nevojat tuaja ushqyese për ndonjë arsye, mund t’ju duhet të merrni një suplement.

Shtesat në këtë listë u zgjodhën bazuar në cilësinë, standardet e prodhimit, përdorshmërinë dhe çmimin.

Vazhdoni të lexoni për zgjedhjet tona të 11 shtesave më të mira të vitaminës C.

Përfitimet e vitaminës C shqip

Vitamina C luan një rol thelbësor në trup. Falë vetive të tij antioksiduese, është zbuluar se ka disa përfitime, veçanërisht për shëndetin e lëkurës dhe imunitetit.

E gjetur e përqendruar në lëkurë, vitamina C nxit prodhimin e kolagjenit dhe ndihmon në mbrojtjen nga dëmtimet UV (3Burim i besuar).

Megjithatë, përfitimi më i njohur i vitaminës C është për shëndetin imunitar, veçanërisht pasi lidhet me ftohjen e zakonshme.

Disa kërkime kanë zbuluar se plotësimi i vitaminës C mund të shkurtojë kohëzgjatjen e një ftohjeje dhe mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve të tjera, të tilla si tetanozi dhe pneumonia. Por nevojiten më shumë studime njerëzore (4Burim i besuar).

Përveç kësaj, një rishikim sistematik zbuloi se plotësimi i vitaminës C ishte efektiv në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit me hipertension (5Burim i besuar).

Hulumtimet paraprake sugjerojnë gjithashtu se vitamina C ka veti antikancerogjene dhe se një suplement me dozë të lartë mund të përdoret si një trajtim alternativ te njerëzit me kancer.6Burim i besuar,7Burim i besuar,8Burim i besuar).

Hulumtime të tjera kanë hetuar përdorimin e suplementeve të vitaminës C te njerëzit me çrregullime të lidhura me stresin, si depresioni dhe ankthi, sepse është treguar se ndihmon në përmirësimin e humorit. Megjithatë, nevojiten akoma më shumë kërkime në përgjithësi (9Burim i besuar).

Si të zgjidhni një suplement të vitaminës C shqip

Kur blini një shtesë të vitaminës C , duhet të merrni parasysh cilësinë, dozën dhe çmimin. Ju gjithashtu do të dëshironi të vendosni për formën e suplementit që ju intereson, të tilla si tableta të përtypshme ose pluhur.

Cilësia

Vlerësoni nëse një markë ka reputacion duke eksploruar burimin e përbërësve të saj dhe duke kërkuar kompani që respektojnë Proceset aktuale të Prodhimit të Mirë të krijuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Për t’u siguruar që një produkt përmban atë që thotë se bën, është më mirë të kërkoni një që është testuar nga një organizatë e palës së tretë, si p.sh. Pharmacopeia e Shteteve të Bashkuara (USP) , Consumer Lab ose NSF International .

Së fundi, ia vlen gjithashtu të shikoni listën e përbërësve dhe të zgjidhni një produkt që nuk ka aditivë artificialë ose konservues. Në mënyrë të ngjashme, nëse po përpiqeni të kufizoni marrjen e sheqerit të shtuar, do të dëshironi të shmangni suplementet e ëmbëlsuara.

Doza

Një konsideratë shumë e rëndësishme është doza , pasi suplementet e vitaminës C vijnë në një gamë të gjerë dozash.

Për shumicën e burrave dhe grave të shëndetshme, rekomandohet të konsumoni përkatësisht 90 mg dhe 75 mg vitaminë C në ditë.1Burim i besuar).

Megjithatë, disa njerëz mund të përfitojnë nga një dozë më e lartë e vitaminës C. Nëse është kështu, mund të jetë më ekonomike dhe më e përshtatshme për të gjetur një suplement të koncentruar. Në këtë mënyrë nuk do të ngecni duke marrë servirje të shumta të një opsioni me dozë më të ulët.

Në përgjithësi, doza të larta prej 1000 mg ose më lart janë të panevojshme dhe mund të kontribuojnë në efekte anësore të padëshiruara. Konsumoni doza të larta vetëm nëse mjeku juaj rekomandon ta bëni këtë (1Burim i besuar).

Çmimi

Disa marka të nivelit profesional mund të jenë të shtrenjta, por mbani në mend se një çmim më i lartë nuk do të thotë domosdoshmërisht një produkt më i mirë.

Ka shumë opsione me cilësi të lartë në dispozicion në pika të ndryshme çmimesh.

Forma

Suplementet e vitaminës C janë në dispozicion në disa forma, duke përfshirë:

 • lëngjeve
 • tableta të përtypshme
 • pilula të gëlltitshme
 • pluhurat

Nëse preferoni të merrni një pilulë, do të dëshironi të shikoni suplementet e vitaminës C të kapsuluara. Sidoqoftë, nëse nuk ju pëlqen të gëlltisni pilula ose dëshironi të përzieni suplementin në pije, do të dëshironi të blini një produkt të lëngshëm ose pluhur.

https://c76e7f3404d8b2bf6138efd801bdfe05.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Zgjedhjet e Healthline për suplementet më të mira të vitaminës C

Suplementi më rigoroz i vitaminës C i verifikuar

Thorne Vitamina C me flavonoide

 • Çmimi: $
 • Forma: kapsula
 • Madhësia e shërbimit: 1 kapsulë
 • Doza: 500 mg për porcion

Thorne është i njohur për prodhimin e disa prej suplementeve me cilësi më të lartë në treg, dhe ky produkt nuk bën përjashtim.

Çdo kapsulë siguron 500 mg vitaminë C dhe 75 mg flavonoide me prejardhje nga agrumet . Këto komponime gjenden në fruta dhe perime dhe kanë përfitime antioksiduese dhe anti-inflamatore.10Burim i besuar).

Objektet e prodhimit të Thorne janë të certifikuara nga disa agjenci rregullatore të palëve të treta të njohura globalisht, duke përfshirë NSF International dhe Administratën e Mallrave Terapeutike (TGA).

Të gjitha suplementet Thorne testohen për fuqinë, pastërtinë dhe cilësinë disa herë gjatë procesit të prodhimit, kështu që gjithmonë e dini se po merrni një produkt të nivelit të lartë.

Pro

 • pa gluten, bulmet, soje dhe shije artificiale
 • prodhuar në një strukturë të certifikuar nga NSF International dhe TGA
 • testuar disa herë gjatë gjithë procesit të prodhimit

Kundër

 • madhësia e madhe e kapsulës mund të jetë e vështirë për t’u gëlltitur për disa

BLINI TANI NË AMAZON

Abonimi më i mirë i vitaminës C

Kujdesi/për vitaminën C

 • Çmimi: $
 • Forma: kapsulë
 • Madhësia e shërbimit: 1 kapsulë
 • Doza: 250 mg për porcion

Kujdesi/përkujdesja e bën më të lehtë të qëndrosh i shëndetshëm duke krijuar një plan të personalizuar abonimi shtesë bazuar në nevojat tuaja.

Suplementet e tij përmbajnë përbërës të marrë nga furnitorë të besuar dhe të gjitha produktet i nënshtrohen tre raundeve të testimit për të siguruar cilësi dhe efektivitet. Shtesat përfundimtare testohen gjithashtu nga palët e treta për të siguruar që përmbajtja përputhet me etiketën.

Ky suplement përmban 250 mg vitaminë C të fermentuar për racion, së bashku me 65 mg flavonoide të pasura me antioksidantë.

Për më tepër, është gjithashtu vegan, pa gluten dhe i bërë pa asnjë përbërës të modifikuar gjenetikisht.

Pro

 • vegan, pa gluten dhe jo OMGJ
 • fermentohet për të rritur përthithjen
 • me burim nga furnitorë të besuar dhe të testuar në shtëpi për cilësi
 • të përballueshme
 • testuar nga palët e treta

Kundër

Vitamina C më e mirë vegane

Elementet e Amazonës Vitamina C

 • Çmimi: $
 • Forma: tableta
 • Madhësia e shërbimit: 1 tabletë
 • Doza: 1000 mg porcion

Amazon Elements është një linjë produktesh premium që përpiqet të ketë “origjina transparente”. Kjo do të thotë që kompania i siguron përbërësit e saj me kujdes, si dhe teston vitaminat e saj për fuqinë, integritetin dhe pastërtinë.

Një nga produktet më të shitura të markës janë tabletat e saj të vitaminës C, të cilat janë pa gluten, si dhe pa konservues dhe ngjyra dhe shije artificiale.

Çdo tabletë ka 1000 mg vitaminë C në formën e acidit askorbik, i cili ndihmon në mbështetjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar .1Burim i besuar).

Megjithatë, mbani në mend se vetëm njerëzit, profesionistët e kujdesit shëndetësor, të cilëve u ka këshilluar të marrin një suplement me dozë të lartë, duhet ta përdorin këtë produkt sepse ai përmban një sasi më të madhe të vitaminës C se sa kanë nevojë shumica e njerëzve.

Ndërsa mund ta blini këtë suplement si një blerje një herë, Amazon Elements ju lejon gjithashtu të abonoheni dhe t’ju dërgohet suplementi me postë çdo muaj.

Pro

 • pa gluten
 • vegan
 • të prodhuara pa ngjyra artificiale, aromë dhe konservues
 • testuar në shtëpi për fuqinë, pastërtinë dhe integritetin
 • të përballueshme

Kundër

 • Doza e lartë mund të mos jetë e përshtatshme për të gjithë
 • nuk ka informacion të disponueshëm për testimin e palëve të treta

BLINI TANI NË AMAZON

Përtypet më mirë

TANI C 500 e përtypur

 • Çmimi: $
 • Forma: tableta të përtypshme
 • Madhësia e shërbimit: 1 tabletë
 • Doza: 500 mg për porcion

Nëse nuk jeni adhurues i gëlltitjes së pilulave, tabletat e vitaminës C të përtypura NOW Foods mund të jenë produkti për ju.

TANI është një markë me reputacion që prodhon një shumëllojshmëri të suplementeve ushqimore me cilësi të lartë dhe të përballueshme.

Çdo tabletë me aromë portokalli siguron një dozë 500 mg vitaminë C dhe përmban vetëm 1 gram sheqer të shtuar. Ata janë gjithashtu 100% vegan dhe pa alergjenë të mëdhenj.

TANI krenohet me protokollet e tij të përpikta të testimit. Çdo suplement është testuar në shtëpi për pastërtinë dhe fuqinë, dhe të gjitha objektet e prodhimit të NOW Food janë të certifikuara nga FDA.

Pro

 • vegan dhe pa alergjenë të mëdhenj
 • testuar në shtëpi për cilësi dhe prodhuar në objekt të certifikuar nga FDA
 • tabletat janë të përtypshme

Kundër

 • disa njerëz mund të mos e shijojnë shijen dhe strukturën e këtyre tabletave të përtypur
 • produktet nuk janë testuar nga palët e treta

BLINI TANI NË AMAZON

Përtypet më së miri me antioksidantë shtesë

Vitamina C Nature’s Bounty me Rose Hips

 • Çmimi: $
 • Forma: tableta të përtypshme
 • Madhësia e shërbimit: 1 tabletë
 • Doza: 500 mg për porcion

Nature’s Bounty është një kompani shtesë që ka ruajtur një reputacion të fortë për cilësinë për dekada.

Çdo tabletë e përtypur ofron një dozë prej 500 mg vitaminë C, së bashku me ijet e trëndafilit për të ndihmuar në rritjen e marrjes së antioksidantëve (11Burim i besuar).

Nature’s Bounty e mban veten në një standard të lartë kur bëhet fjalë për burimin dhe prodhimin e përbërësve, dhe çdo produkt testohet disa herë gjatë procesit të prodhimit për të siguruar pastërtinë, cilësinë dhe forcën.

Objektet e prodhimit të kompanisë janë audituar gjithashtu nga agjenci të palëve të treta, duke përfshirë USP dhe Specialized Technology Resources.

Pro

 • miqësore për vegjetarianët
 • pa shije artificiale, gluten, soje dhe qumësht
 • tabletat janë të përtypshme
 • prodhuar në një objekt që është audituar nga agjencitë rregullatore të palëve të treta

Kundër

 • disa recensues në internet zbulojnë se aroma e portokallit nuk ka shije të mirë

BLINI TANI NË AMAZON

Mishrat më të mira të vitaminës C

Vitaminat gummy janë një nga tendencat më të nxehta në suplementet ushqimore, kuptohet kështu. Pavarësisht nëse jeni fëmijë – ose fëmijë në zemër – marrja e vitaminës C është bërë më e lehtë.

Megjithatë, edhe pse vitaminat gome janë të përshtatshme dhe mund të shijojnë mirë, ato nuk duhet të ngatërrohen me karamele.

Është e rëndësishme që të mos e tejkaloni dozën e rekomanduar, pasi shumë vitaminë C mund të çojë në efekte anësore të padëshiruara. Ashtu si suplementet e tjera, sigurohuni që t’i ruani këto larg nga të vegjlit për të shmangur një mbidozë të mundshme.

Nordic Naturals Vitamina C Gummies

 • Çmimi: $$
 • Forma: gome
 • Madhësia e shërbimit: 2 gome
 • Doza: 250 mg për porcion

Nordic Naturals Vitamin C Gummies janë bërë nga përbërës natyralë të cilësisë së lartë dhe janë të përshtatshme për të rriturit dhe fëmijët mbi 4 vjeç.

Çdo porcion me 2 çamçakëz përmban 250 mg vitaminë C – por gjithashtu ka 4 gram sheqer të shtuar.

Çamçakëzët me aromë portokalli ëmbëlsohen me sheqer kallamishte dhe ngjyrosen me lëngje natyrale frutash dhe perimesh. Ato nuk përmbajnë asnjë ëmbëlsues apo shije artificiale dhe janë pa gluten dhe qumësht.

Gomat e vitaminës C Nordic Naturals janë testuar nga palët e treta për pastërtinë dhe fuqinë, kështu që ju e dini se po merrni atë për të cilën keni paguar.

Pro

 • pa gluten, bulmet dhe ëmbëlsues dhe shije artificiale
 • palë e tretë e testuar për pastërtinë dhe fuqinë
 • mund të preferohet për fëmijët dhe njerëzit që kanë vështirësi në gëlltitjen e kapsulave

Kundër

 • relativisht e shtrenjtë

BLINI TANI NË AMAZON

Suplementi më i mirë i vitaminës C për fëmijët

Llama Naturals Elderberry Gummies

 • Çmimi: $$$
 • Forma: gome
 • Madhësia e shërbimit: 1 gomë për fëmijët 2-3 vjeç; 2 gome për fëmijë 4 vjeç e lart
 • Doza: 9–18 mg për racion

Llama Naturals Elderberry Gummies mund të jetë një opsion i mirë nëse jeni duke kërkuar për një suplement cilësor të krijuar posaçërisht me fëmijët tuaj në mendje.

Çdo çamçakëz me aromë ofron 9 mg vitaminë C dhe nuk ka sheqer të shtuar . Ata nuk kanë ngjyra artificiale, ëmbëlsues ose konservues dhe janë 100% pa gluten dhe soje.

Këto çamçakëz janë gjithashtu të formuluar me përbërës të tjerë që mund të ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit imunitar, duke përfshirë manaferrën dhe zinkun (12Burim i besuar,13Burim i besuar).

Sipas Llama Naturals, të gjitha produktet e saj janë testuar nga palët e treta dhe përfshijnë një garanci për kthimin e parave pa rrezik.

Pro

 • vegan
 • organike e certifikuar
 • pa gluten, soje, arra, sheqer të shtuar dhe përbërës artificialë
 • të formuluara për të mbështetur imunitetin
 • testuar nga palët e treta

Kundër

 • jo opsioni më i përballueshëm

BLINI TANI NË AMAZON

Suplementi më i mirë i lëngshëm i vitaminës C

Encapsulations pastër Liposomal Vitamina C Lëng

 • Çmimi: $$$
 • Forma: e lëngshme
 • Madhësia e shërbimit: 1 lugë çaji (5 mL)
 • Doza: 1000 mg për porcion

Vitamina C e lëngshme Pure Encapsulations është bërë me një formë unike liposomike të vitaminës C që është e kapsuluar në vaj luledielli .

Hulumtimet sugjerojnë se format liposomale të vitaminës C mund të rrisin përthithjen e trupit tuaj, kështu që ju përfitoni më shumë nga çdo dozë.14Burim i besuar).

Çdo lugë çaji (5 mL) siguron 1000 mg vitaminë C dhe nuk përmban sheqer të shtuar ose ëmbëlsues artificialë.

Për shkak se ky produkt përmban një sasi më të madhe të vitaminës C nga sa kanë nevojë shumica e njerëzve, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni sasinë e plotë.

Të gjitha produktet Pure Encapsulations janë të certifikuara pa gluten dhe të testuara nga palët e treta për cilësinë, pastërtinë dhe fuqinë.

Pro

 • i certifikuar pa gluten, jo OMGJ dhe pa ngjyra artificiale, shije dhe ëmbëlsues
 • testuar nga palët e treta
 • përmban vitaminë C liposomale për të rritur përthithjen
 • formë e lëngshme e lehtë për t’u përdorur

Kundër

 • më e shtrenjtë se suplementet e tjera
 • përmban më shumë vitaminë C për porcion se sa kanë nevojë shumica e njerëzve

BLINI TANI NË AMAZON

Spraji më i mirë i vitaminës C

Garden of Life Spray organik me vitaminë C

 • Çmimi: $$$
 • Forma: spërkatje
 • Madhësia e shërbimit: 5 spërkatje (2.1 mL)
 • Doza: 60 mg për porcion

Spraji i vitaminës C Garden of Life është bërë nga një shumëllojshmëri ushqimesh të plota organike 100% si luleshtrydhet, boronicat dhe qershitë e tharta .

Do të merrni një dozë 60 mg vitaminë C në çdo 5 spërkatje dhe nuk përmban sheqer të shtuar ose ëmbëlsues artificialë. Vjen në 2 shije dhe është i përshtatshëm për të rritur dhe fëmijë mbi 4 vjeç.

Doza e vitaminës C në këtë produkt është më e ulët se shumë suplemente tradicionale, duke e bërë atë një opsion të mirë për njerëzit që hanë një sërë ushqimesh që përmbajnë vitaminë C, por që ende kërkojnë pak ndihmë për të përmbushur nevojat e tyre ditore.

Të gjitha produktet Garden of Life janë të testuara nga palët e treta për cilësi dhe pastërti, dhe ato prodhohen në objekte prodhuese të certifikuara nga GMP.

Pro

 • bërë nga përzierje ushqimore organike të çertifikuar
 • testuar dhe prodhuar nga palët e treta në objektin e certifikuar nga FDA
 • spërkatja mund të jetë e preferueshme ndaj tabletave, kapsulave ose pilulave

Kundër

 • mund të mos jetë i përshtatshëm për ata me një buxhet të ngushtë

BLINI TANI NË AMAZON

Pluhuri më i mirë i vitaminës C

Suplementet me pluhur mund të jenë një opsion i shkëlqyeshëm dhe fleksibël. Nëse planifikoni t’i përzieni ato në lëngje dhe smoothie ose dëshironi të mbushni kapsulat tuaja me doza të personalizuara, vitamina C pluhur mund të jetë mënyra për të shkuar.

Swanson vitaminë C pluhur

 • Çmimi: $
 • Forma: pluhur
 • Madhësia e shërbimit: 1 lugë (1 gram)
 • Doza: 1000 mg për porcion

Pluhuri i vitaminës C Swanson nuk përmban asgjë përveç vitaminës C 100% të pastër dhe pluhur.

Ai shpërndahet lehtësisht në pothuajse çdo lëng dhe nuk duhet të shqetësoheni për ndonjë mbushës, ëmbëlsues ose konservues të shtuar.

Çdo lugë ofron 1000 mg vitaminë C, por ju mund të përshtatni madhësinë e shërbimit për t’iu përshtatur nevojave tuaja.

Kur bëhet fjalë për pastërtinë dhe cilësinë, Swanson e mban veten në një standard jashtëzakonisht të lartë. Të gjitha suplementet e tij i nënshtrohen testimit të brendshëm dhe të palëve të treta për të siguruar pastërtinë dhe saktësinë.

Pro

 • pa mbushës, ëmbëlsues dhe konservues të shtuar
 • testuar nga palët e treta
 • forma pluhur ju lejon të rregulloni lehtësisht dozën

Kundër

 • disa njerëz mund të mos e shijojnë shijen
 • duhet të përzihet me ushqime ose lëngje përpara konsumimit

BLINI TANI NË AMAZON

Bulk Suplements Vitamina C Pluhur

 • Çmimi: $
 • Forma: pluhur
 • Madhësia e shërbimit: 1 lugë (750 mg)
 • Doza: 750 mg për porcion

Suplementet me shumicë Vitamina C Pluhuri është vitaminë C e pastër pa asnjë përbërës shtesë, si konservues, sheqerna ose mbushës.

Çdo lugë ofron një dozë 750 mg, por si suplementet e tjerë pluhur, është e lehtë të rregulloni servirjen për të përmbushur nevojat tuaja.

Të gjitha produktet Bulk Supplements prodhohen në një strukturë të miratuar nga FDA dhe janë testuar nga palët e treta për pastërtinë dhe fuqinë.

Pro

 • nuk përmban asnjë përbërës të shtuar si sheqer, mbushës ose konservues
 • doza është lehtësisht e rregullueshme
 • testuar dhe prodhuar nga palët e treta në një strukturë GMP

Kundër

 • duhet të përzihet me ushqim ose lëng

BLINI TANI NË AMAZON

Krahasimi i suplementeve të vitaminës C

ProduktÇmimiFormaMadhësia e shërbimitVitamina C për porcionShërbim për enë
Thorne Vitamina C me flavonoide$kapsula1 kapsulë500 mg90
Kujdesi/për vitaminën C$kapsula1 kapsulë250 mg30
Elementet e Amazonës Vitamina C$tableta1 tabletë1000 mg300
TANI C 500 e përtypur$tableta të përtypshme1 tabletë500 mg100
Vitamina C Nature’s Bounty me Rose Hips$tableta të përtypshme1 tabletë500 mg90
Nordic Naturals Vitamina C Gummies$$mishrat e dhëmbëve2 gome250 mg60
Llama Naturals Elderberry Gummies$$$mishrat e dhëmbëve1 gome për fëmijët nën 4 vjeç, 2 gome për mbi 4 vjeç9-18 mg30 ose 60
Encapsulations pastër Liposomal Vitamina C Lëng$$$lëngshme1 lugë çaji (5 ml)1000 mg24
Garden of Life Spray organik me vitaminë C$$$llak5 spërkatje (2,1 mL)60 mg27
Swanson vitaminë C pluhur$pluhur1 lugë (1 gram)1000 mg454
Bulk Suplements Vitamina C Pluhur$pluhur1 lugë (750 mg)750 mg1,333

Suplementet 101: Vitamina DShikoni këtë video për të mësuar përfitimet e vitaminës D, plus informacione rreth anëve negative, sasisë që keni nevojë dhe ushqimeve që janë të pasura me vitaminë D.

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.533.0_en.html#goog_1371607672

A ka efekte anësore nga marrja e suplementeve të vitaminës C?

Megjithëse vitamina C është një përbërës natyral, marrja e tepërt e saj mund të shkaktojë efekte anësore të pakëndshme dhe potencialisht serioze .

Disa nga efektet anësore më të zakonshme të raportuara përfshijnë (2Burim i besuar):

 • dhimbje koke
 • lëkurë të skuqur
 • të përziera
 • të vjella

Konsumimi i dozave të larta mbi 1000 mg në ditë të vitaminës C për periudha të gjata mund të rrisë rrezikun për gurët në veshka .2Burim i besuar).

Në një studim të madh, marrja e 1000 mg vitaminë C në ditë u shoqërua me një rrezik dukshëm më të lartë të zhvillimit të gurëve në veshka te meshkujt.15Burim i besuar).

Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të shtoni ndonjë shtesë ushqimore në rutinën tuaj.

Pyetjet e bëra shpesh

A duhet të merrni vitaminë C çdo ditë?

Nëse jeni duke ngrënë një dietë të ekuilibruar të pasur me përbërës ushqyes, si frutat dhe perimet, marrja e një suplementi të vitaminës C ka të ngjarë të mos jetë e nevojshme.

Megjithatë, marrja e një suplementi të vitaminës C çdo ditë mund të jetë e dobishme për njerëzit që janë në rrezik të mungesës , duke përfshirë njerëzit që (1Burim i besuar):

 • tymi
 • kanë kushte shëndetësore që ulin përthithjen e vitaminës C
 • ndiqni dietat kufizuese që mund të mos ofrojnë mjaftueshëm vitaminë C

Sa vitaminë C duhet të marrin të rriturit dhe fëmijët?

Sasia ditore e rekomanduar e vitaminës C për të rriturit është 90 mg për burrat, 75 mg për gratë dhe deri në 120 mg për njerëzit që janë shtatzënë ose me gji. Megjithatë, disa kushte mjekësore mund të kërkojnë që të merrni doza shumë më të larta (1Burim i besuar).

Fëmijët kanë kërkesa më të ulëta për vitaminë C, duke filluar nga 25-75 mg në ditë, në varësi të moshës së tyre. Sidoqoftë, profesionistët e kujdesit shëndetësor në përgjithësi nuk këshillojnë t’u jepni fëmijëve një shtesë të vitaminës C, përveç nëse pediatri i tyre ua ka rekomanduar atë.

Vini re se Niveli i Lartë i Tolerueshëm i Marrjes (UL) për vitaminën C për burrat dhe gratë e moshës 19 vjeç e lart është 2,000 mg. Thënë kështu, disa njerëz përjetojnë efekte anësore me marrjen e shpeshtë dhe të zgjatur të 1000 mg në ditë (1Burim i besuar,2Burim i besuar,15Burim i besuar).

Ndërkohë, UL për fëmijët varion nga 400–1800 mg, në varësi të moshës së tyre. Marrja ditore në ose nën këto sasi nuk ka gjasa të rezultojë në ndonjë efekt negativ shëndetësor (1Burim i besuar).

Cila është forma më e mirë e vitaminës C për të marrë?

Megjithëse shumica e suplementeve të vitaminës C vijnë në formën e acidit askorbik, disa lloje të tjera janë gjithashtu të disponueshme.

Askorbatet minerale, si askorbati i natriumit ose askorbati i kalciumit, janë më pak acid dhe mund të preferohen nga njerëzit që përjetojnë efekte anësore të tretjes kur marrin acid askorbik të rregullt. Megjithatë, ka kërkime të kufizuara nëse këto forma në fakt tolerohen më mirë ( 16 ).

Ndërkohë, vitamina C liposomale është një formë e kapsuluar në liposome, një vezikulë e vogël e bërë nga kolesteroli ose fosfolipide të tjera. Këto suplemente mund të ndihmojnë në rritjen e përthithjes së vitaminës C, por ato shpesh janë edhe më të shtrenjta (14Burim i besuar,17Burim i besuar).

Disa suplemente kombinojnë gjithashtu vitaminën C me flavonoide të tjera, si ekstrakti i agrumeve. Ndërsa disa kërkime sugjerojnë se kjo mund të rrisë përthithjen e vitaminës C, studime të tjera kanë nxjerrë rezultate të përziera ( 16 ).

A mund të dëmtojë vitamina C veshkat tuaja?

Teprica e vitaminës C ekskretohet nga trupi përmes urinës në formën e oksalatit , i cili është një acid organik.18Burim i besuar).

Sasi të larta oksalati mund të grumbullohen në veshkat tuaja, gjë që mund të rrisë rrezikun e formimit të gurëve në veshka (19Burim i besuar).

Për këtë arsye, njerëzit që janë të prirur ndaj gurëve në veshka këshillohen të mos marrin suplemente të vitaminës C në doza të larta (18Burim i besuar).

Cili është burimi më i mirë ushqimor natyral i vitaminës C?

Vitamina C gjendet natyrshëm në shumë fruta dhe perime, si p.sh.1Burim i besuar,2Burim i besuar):

 • specat e kuq dhe jeshil
 • portokallet
 • luleshtrydhe
 • brokoli
 • grejpfrut
 • kivit
 • domate

Megjithatë, disa metoda gatimi dhe ruajtjeje mund të zvogëlojnë përmbajtjen e vitaminës C në këto ushqime, kështu që është një ide e mirë të zgjidhni fruta dhe perime të papërpunuara ose të ziera kur është e mundur (1Burim i besuar,2Burim i besuar).

Udhëzues të dobishëm për blerje shtesë

Shikoni këta dy artikuj për t’ju ndihmuar të bëni blerjet shtesë të lehta:

Në fund të fundit

Vitamina C është një lëndë ushqyese thelbësore që luan një rol të ndryshëm në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm.

Megjithëse mungesa e vitaminës C është e rrallë në vendet e zhvilluara, ajo mund të shkaktojë shqetësime serioze shëndetësore që, nëse nuk trajtohen, mund të jenë fatale.

Nëse keni probleme me marrjen e mjaftueshëm të vitaminës C nga dieta juaj, suplementet janë një alternativë e shkëlqyer. Ato vijnë në një larmi formash fizike, dozash dhe çmimesh.

Gjithmonë konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të shtoni ndonjë suplement të ri në regjimin tuaj të shëndetit dhe mirëqenies.

Exit mobile version