Përbërësit

 • 150 ml qumesht arra kokosi
 • 1 tufë e vogël me rrënjë koriandri
 • 2 feta xhenxhefil
 • 2 spec i kuq pikant
 • 1 lugë gjelle salcë peshku
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 250 gr mish pule
 • 3 domate të vogla të ndara përgjysmë
 • 5 kërpudha të njoma ,të ndara në katër pjesë

Hapat

 1. Nxehni në tigan qumështin e kokosit, derisa të fillojë të vlojë.
 2. Shtoni xhenxhefilin, specat dhe rrënjët e koriandrit.
 3. Përzini përbërësit për një minutë, e më pas shtoni mishin e pulës.
 4. Vazhdoni të përzieni në temperaturë të lartë, derisa pula të jetë gati, pastaj shtoni kërpudhat, domatet, salcën e peshkut dhe lëngun e limës.
 5. Vazhdoni të përzini në temperaturë të lartë, derisa pula të jetë pjekur si duhet.
 6. Shërbejeni dhe shijojeni.
  Burimi: Telegrafi