Home Travel 7 hotelet më të mira në Barcelonë (Përditësuar 2024)

7 hotelet më të mira në Barcelonë (Përditësuar 2024)

0

Një qiell blu mbi Parkun Guell në Barcelonë me diell, Spanjë me sfondin e horizontit të qytetit
Postuar: 19.2.24 | 19 shkurt 2024

Me skenën e ushqimit të klasit botëror, jetën e shfrenuar të natës, motin me diell dhe ritmin e qetë, Barcelona është një nga qytetet e mia të preferuara në Evropë. Është gjithashtu një nga qytetet më të vizituara në kontinent, duke shpërthyer çdo verë teksa udhëtarët vijnë për të eksploruar, admiruar artin dhe arkitekturën e tij (Gaudi ka shumë punë këtu), dhe hanë të gjitha tapas që munden.

Unë e dua energjinë e qytetit dhe nuk lodhem duke vizituar.

Ndërsa ka shumë lagje për të qëndruar, pothuajse gjithçka që dëshironi të shihni ose të bëni është vetëm në një pjesë të vogël të zonave. Unë kam ardhur në qytet që nga viti 2006 dhe kam qëndruar në një ton akomodimesh gjatë viteve.

Për t’ju ndihmuar të kaloni nëpër opsionet e pafundme të akomodimit, këtu është lista ime e hoteleve më të mira në Barcelonë:

1. Hoteli 54


I vendosur në La Barceloneta, një zonë bregdetare e njohur për baret dhe klubet e saj, ky hotel elegant me tre yje ofron pamje nga tarraca mbi plazh. Dhomat kanë shumë dritë natyrale dhe dekor minimalist. Ato janë të thjeshta, por funksionale, me ngjyra që ndriçojnë hapësirën dhe u japin dhomave një pamje më të gjallë. Nuk ka shumë pajisje në dhomë (pa aparat kafeje/çaj, pa tavolinë), por ka Wi-Fi falas dhe TV me ekran të sheshtë në çdo dhomë. Megjithatë, shtretërit janë të mëdhenj dhe të rehatshëm. Banjat janë të bollshme dhe dushet kanë presion të mirë, por vetëm vini re se banja ka një mur të pjesshëm xhami, kështu që ka pak privatësi nëse jeni duke udhëtuar me të tjerë. Ka një bar në vend dhe një mëngjes kontinental (i cili mund të përfshihet në çmim) që ka shumë opsione. Hoteli është vetëm tre minuta në këmbë nga plazhi.

Rezervoni këtu!

2. Hotel BestPrice Gracia


Ky hotel me buxhet ndodhet në lagjen e qetë Gràcia, e cila është pak larg nga zonat kryesore turistike. Dhomat këtu janë të shokuar dhe unike, me fotografi të mëdha në mure (shumica e të cilave janë të pamjeve të famshme rreth qytetit). Dhomat janë në përmasa më të vogla, pa një ton dritë natyrale, por ato janë të rehatshme dhe të përballueshme. Pajisjet themelore përfshijnë Wi-Fi falas, një tavolinë të vogël dhe një TV me ekran të sheshtë. Banjat nuk janë shumë të bollshme, por ato janë të mirëmbajtura dhe kanë presion të mirë të ujit. Nuk ka mëngjes në dispozicion, por ka shumë kafene aty pranë nëse dëshironi të pini një kafe. Në përgjithësi, është një vend i rehatshëm dhe i përsosur për udhëtarët me buxhet.

Rezervoni këtu!

3. Hotel Casa Fuster GL Monumento


I vendosur në një ndërtesë moderniste të listuar në UNESCO pikërisht në Passeig de Gràcia, ky hotel luksoz të bën të ndihesh sikur je në Evropën e vjetër. Ajo ka një bar xhaz elegant që është i veshur me shtylla masive dhe të zbukuruara që i japin hapësirës një ndjesi pallati. Ekziston edhe një restorant me yje Michelin në vend që ofron ushqime të jashtëzakonshme mesdhetare. Këtu ka edhe shumë pajisje të tjera luksoze, duke përfshirë një tarracë në çati me pishinë, një sauna dhe disa restorante të tjera.

Dhomat këtu janë të mëdha, të ajrosura dhe lejojnë shumë dritë natyrale. Shtretërit janë të mëdhenj dhe të rehatshëm dhe dekori është elegant dhe mbretëror, me theks druri dhe dysheme druri. Banjat janë gjithashtu të mëdha dhe të ndriçuara mirë, me shumë hapësirë ​​dhe presion të madh uji. Dhomat përfshijnë gjithashtu një minibar, TV me ekran të sheshtë, Wi-Fi, tavolinë, aparat kafeje dhe rroba banjosh prej pelushi. Ekziston edhe një mëngjes i madh i përfshirë.

Rezervoni këtu!

4. Tregu i Shën Antonit


I vendosur në Sant Antoni, një lagje relativisht jashtë radarit e popullarizuar me ushqime, Sant Antoni Market është një hotel elegant me katër yje. Dhomat këtu janë të gjitha në stilin e apartamenteve, kështu që ato janë super të bollshme me shumë dritë natyrale. Tavanet shfaqin trarë të ekspozuar dhe dhomat kanë dysheme druri. Ambienti i përgjithshëm është modern dhe minimalist.

Të gjitha apartamentet kanë një kuzhinë, dhoma gjumi të mëdha, një makinë larëse dhe tharëse, tavolina, një divan, si dhe Wi-Fi dhe AC. (Meqenëse janë apartamente me shërbim të plotë, nuk ka mëngjes të disponueshëm në vend, megjithëse ka shumë vende të mrekullueshme aty pranë.) Banjat janë të bollshme dhe kanë dushe të mëdha dhe pasqyra zmadhuese. Stafi këtu është super miqësor dhe plot rekomandime të shkëlqyera për t’ju ndihmuar të eksploroni lagjen. Mendoj se është hoteli më i mirë në zonë. Shënim: Gjatë sezonit të lartë, ka një qëndrim minimal katër netë.

Rezervoni këtu!

5. Serras


Ky hotel i mrekullueshëm me pesë yje ndodhet pikërisht në zemër të lagjes gotike të qytetit. Pamja e jashtme e hotelit e bën atë të duket pothuajse si një kështjellë apo pallat i vogël. Lobi është po aq i pasur, ka një pishinë pafundësie në çati, madje ka edhe një restorant të drejtuar nga një kuzhinier me yll Michelin. Në vend ka edhe një bar dhe palestër.

Dhomat këtu janë të thjeshta, elegante dhe të dizajnuara minimalisht. Ato janë gjithashtu të izoluara mirë nga zëri, të mëdha me shumë dritë natyrale dhe madje kanë një ballkon të vogël ku mund të shikoni pamjen. Ka një shërbim për kthimin e natës, dushe shiu në banjë, si dhe gazeta dhe ujë në shishe falas. Mëngjesi (i pa përfshirë) ka një larmi të madhe, duke përfshirë shumë fruta të freskëta. Është hoteli më i mirë luksoz pa zinxhir në zonë.

Rezervoni këtu!

6. Hotel Colón


E vendosur përballë Katedrales shekullore të Barcelonës, kjo pronë elegante përmban dhoma elegante me shumë dritë natyrale nga dritaret e mëdha, dysheme mermeri dhe dekor të bukur minimalist. Shtretërit janë super të rehatshëm dhe dhomat përfshijnë TV me ekran të sheshtë, Wi-Fi, tavolinë dhe aparat për kafe/çaj. Banjat janë gjithashtu të mëdha dhe dushet kanë presion të shkëlqyeshëm.

Dhomat kanë një ambient të lehtë, të ajrosur dhe duken tepër të hijshme dhe me stil. Në përgjithësi, është një hotel i qetë dhe i qetë në një pjesë të qetë të lagjes. Ekziston edhe një tarracë ku mund të shijoni pamjen, dhe restoranti në vend ofron ushqime të shijshme katalane (mund të përfshihet edhe mëngjesi).

Rezervoni këtu!

7. Hotel Praktik Vinoteca


Ky hotel ndodhet në Eixample, një lagje ku do të gjeni shumë blerje luksoze (si dhe shumë vepra nga Gaudi). I dizajnuar bukur, stili i këtij hoteli me tre yje është i përqendruar rreth drurit. Ka shumë mobilje prej druri dhe prekje druri që dekorojnë dhomat, të cilat shfaqin shumë dritë natyrale (një kontrast i këndshëm me dekorin e errët prej druri). Ndërsa ato mund të jenë në madhësi më të vogël, dhomat përfshijnë një tavolinë, Wi-Fi falas dhe një TV me ekran të sheshtë. Banjat janë gjithashtu paksa të çuditshme dhe nuk ofrojnë një ton privatësie, kështu që mbani në mend këtë nëse jeni duke udhëtuar me dikë.

Mëngjesi, megjithëse nuk është i përfshirë, është i shijshëm (nuk ka shumë larmi, por ajo që ka është e shijshme dhe e freskët). Ekziston edhe një oborr i bukur me shumë pemë ku mund të shijoni një nga shijimet e famshme të verërave të hotelit. Unë mendoj se ky është një hotel i mirë i pasur me çmime të arsyeshme.

Rezervoni këtu!

***

Nuk lodhem kurrë duke vizituar Barcelona. Ushqimi, jeta e natës, ritmi i relaksuar i jetës. Është më e mira. Duke zgjedhur një nga hotelet e mësipërme, do të siguroheni që të qëndroni në një vend argëtues, të sigurt dhe të përballueshëm për të qëndruar kur të vizitoni.

Merrni udhëzuesin tuaj të thelluar të buxhetit për Evropën!

Udhëzuesi im i detajuar me 200+ faqe është krijuar për udhëtarë me buxhet si ju! Ai heq pushin e gjetur në udhëzues të tjerë dhe merr direkt në informacionin praktik që ju nevojitet për të udhëtuar ndërsa jeni në Evropë. Ka sugjeruar itinerare, buxhete, mënyra për të kursyer para, gjëra për të parë dhe bërë brenda dhe jashtë rrugës, restorante joturistike, tregje, bare, këshilla sigurie dhe shumë më tepër! Kliko këtu për të mësuar më shumë dhe për të marrë kopjen tuaj sot.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Barcelonë: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Keni nevojë për një udhëzues?
Barcelona ka disa turne vërtet interesante. Kompania ime e preferuar është Bëj shëtitje. Kompania e këtij turneu ditor do t’ju japë akses brenda në atraksione dhe vende që nuk mund t’i gjeni diku tjetër. Udhërrëfyesit e tyre gjithashtu tronditin!

Nëse dëshironi të bëni një turne me biçikletë, shikoni Turne me goma të yndyrshme. Ata ofrojnë turne që janë argëtuese dhe informuese. Ata janë kompania ime e preferuar për të shkuar me të. Ata madje kanë edhe disa turne me temë ushqimore.

Dëshironi më shumë informacion mbi Barcelonën?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit për në Barcelonë për më shumë këshilla planifikimi!

Exit mobile version