Home Travel 7 hotelet më të mira në Bangkok (Përditësuar 2024)

7 hotelet më të mira në Bangkok (Përditësuar 2024)

0

Lundrim në lumë në Bangkok, Tajlandë me një tempull historik përtej lumit në sfond
Postuar: 19.2.24 | 19 shkurt 2024

I famshëm për rrugët e tij kaotike, njerëzit miqësorë, ushqimin e lirë dhe të shijshëm në rrugë dhe jetën e egër të natës, Bangkok është një nga qytetet e mia të preferuara në botë (madje kam kaluar dy vjet duke jetuar këtu). Thjesht ka një energji ngjitëse që nuk mund të mposhtet. Nuk lodhem kurrë duke ardhur këtu.

Një qytet me tetë milionë banorë, kryeqyteti i Tajlandës është i madh. Zgjedhja ku të qëndroni në Bangkok mund të jetë dërrmuese, veçanërisht për vizitorët për herë të parë, siç është një ton për të parë dhe bërë këtu dhe qyteti është shumë i përhapur (për fat me një sistem shumë të përmirësuar të transportit publik).

Unë e kam vizituar qytetin që nga viti 2005 dhe kam qëndruar në qindra hotele, bujtina dhe bujtina. Ka mijëra për të zgjedhur. Për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj, këtu është lista ime e hoteleve më të mira në Bangkok:

1. Hotel Bangkok Lotus Sukhumvit 33


Ky hotel me katër yje ndodhet në qendër të Sukhumvit, në një zonë që është e njohur për jetën e tij të natës, blerjet dhe shumë restorante. Është shumë qendror për shumë gjëra, duke përfshirë Skytrain. Ndërsa është pak e vjetëruar, dhomat janë të bollshme, të pastra dhe të pajisura me pajisje, duke përfshirë televizor me ekran të sheshtë, tavolina, kazan elektrike, Wi-Fi falas dhe minibar. Shtretërit janë të fortë dhe të zbukuruar me shtrat prej pelushi dhe dhomat marrin shumë dritë natyrale falë dritareve nga dyshemeja deri në tavan. Disa dhoma madje kanë pak zona ndenjëse.

Objektet e hotelit përfshijnë një pishinë në çati, spa dhe një qendër fitnesi të mirë me sauna. Ekziston edhe një restorant në vend që shërben pjata tajlandeze dhe ndërkombëtare, si dhe një mëngjes. Në përgjithësi, më pëlqen shumë ky hotel dhe mendoj se është një vlerë solide për një vendndodhje kaq të përshtatshme.

Rezervoni këtu!

2. Shtëpia e Phraya Jasaen


Ky hotel me tre yje është ndërtuar brenda një koleksioni prej shtatë dyqanesh të vjetra antike. Dyqanet u rimodeluan në një hotel butik me 32 dhoma me një dizajn industrial eklektik, me mure betoni të krehura të kompensuara nga një theks më i butë prej druri. Ka dhjetë lloje të ndryshme dhomash, duke përfshirë dhoma me aneks kuzhine dhe dhoma teke me një banjë të përbashkët (perfekte për ata me buxhet që duan më shumë privatësi sesa konvikt). Madhësia e dhomës dhe komoditetet ndryshojnë në varësi të dhomës që zgjidhni, por të gjitha dhomat kanë AC, TV me ekran të sheshtë dhe Wi-Fi falas.

Ka gjithashtu një banjë të vogël në vend dhe një restorant me një mëngjes të shijshëm gjithashtu. Ato ofrojnë gjithashtu një përfitim të mrekullueshëm: pasi të keni dalë, nëse dëshironi të ktheheni dhe të bëni dush përpara një fluturimi natën vonë, jeni të mirëpritur ta bëni këtë në një dhomë falas. Në përgjithësi, ky është një vend i rehatshëm dhe i përballueshëm për të qëndruar në Sathorn, distrikti qendror i biznesit i ngarkuar i Bangkok-ut.

Rezervoni këtu!

3. Qëndrimi i Trashëgimisë së Teatrit Princi


Ky hotel me katër yje me temë teatri ka ekzistuar për 100 vjet. Brendësia simpatike është e frymëzuar nga kinemaja, me foto dhe piktura të yjeve të filmit në mure dhe dysheme të bukura prej druri të fortë. Këtu mund të qëndroni në një suitë ose në konvikt. Suitat janë të mëdha, kanë shumë dritë natyrale dhe kanë një dhomë ndenjeje, aneks kuzhine, ajër të kondicionuar, TV me ekran të sheshtë dhe dushe reshjesh. Konviktet kanë shtretër të stilit kapsulë me perde individuale të privatësisë, priza, drita leximi dhe dollapë.

Restoranti në vend, Box Office Bar & Cinema, shërben mëngjes, kokteje të mira dhe ushqim tajlandez. Çdo mbrëmje ka edhe një shfaqje filmi klasik. Ky është një vend i freskët dhe unik për të qëndruar në Silom, një zonë e njohur për jetën e saj të gjallë të natës dhe restorantet e shkëlqyera.

Rezervoni këtu!

4. D&D Inn Khaosan


D&D Inn është një institucion në Khao San Road (ka qenë përgjithmonë). Është e përkryer për ata me plane udhëtimi të minutës së fundit pasi ka gjithmonë dhoma në dispozicion. Plus, recepsioni është i hapur 24 orë. Zbukuruar në një stil modern tajlandez me ambiente të brendshme prej druri dhe dysheme me pllaka, dhomat e përmirësuara së fundmi kanë televizor me ekran të sheshtë, ajër të kondicionuar, një mini frigorifer dhe banjo me dush me presion të madh. Jo të gjitha dhomat kanë dritare, prandaj sigurohuni që të rezervoni ose kërkoni një të tillë nëse kjo është e rëndësishme për ju.

Ka një bar poshtë dhe një pishinë në çati (me barin e vet) që mbushet me udhëtarë. Për sa i përket mëngjesit, mund ta merrni pikërisht përballë rrugës në restorantin “Greens and Cheese” që lidhet me hotelin. Ky është një vend i mrekullueshëm për të qëndruar nëse dëshironi një dhomë private në zemër të Khao San Road. Vetëm dijeni se ky nuk është vendi më i qetë për të qëndruar pasi festimet në rrugë shkojnë gjithë natën.

Rezervoni këtu!

5. Lagjja e Bangkok Ratchathewi


Quarter e quan veten një “poshtel”, që do të thotë se ju merrni të gjitha komoditetet e shtëpisë, por me atmosferën e shoqërueshme të një bujtina. Është i lehtë dhe i ajrosur, duke përzier estetikën moderne me elementet tradicionale tajlandeze. Dhomat në këtë hotel me tre yje janë të pastra me shumë dritë natyrale falë dritareve të mëdha. Ka të dy dhoma private me banjo en suite, si dhe konvikte.

Shtretërit e konviktit kanë të gjithë perde privatësie, priza, porte USB dhe dollapë të integruar. Ka shumë zona të përbashkëta për t’u ndenjur, duke përfshirë një tarracë në çati me një pishinë, si dhe një hapësirë ​​pune për deri në 20 persona. Ka gjithashtu një mëngjes kontinental falas çdo mëngjes.

Në përgjithësi, ky është një vend i përshtatshëm për të qëndruar në Pratunam pasi është vetëm një minutë në këmbë në një stacion BTS Skytrain dhe një dhjetë minuta në këmbë në një stacion Airport Rail Link.

Rezervoni këtu!

6. The Park Hyatt


I vendosur në ndërtesën ikonë të Ambasadës Qendrore, ky hotel me pesë yje është një nga më të bukurit në qytet. Lobi është i mrekullueshëm, me tavanet e tij të larta, arkitekturën e hijshme dhe veprat e kuruara të artit nga artistë vendas dhe ndërkombëtarë. Dhomat dhe suitat e miqve janë të bollshme dhe të dizajnuara në një stil modern minimalist, me tone neutrale tokësore të plotësuara me thekse të pasura. Çdo dhomë ka shtrat prej pelushi, banjo mermeri me bidet dhe vaskë të njomur, tavolina, minibare dhe dritare nga dyshemeja deri në tavan që ofrojnë pamje panoramike të qytetit.

Hoteli ka një bar dhe restorant të mrekullueshëm koktej në çati, një bar uiski të sofistikuar, një kafene elegante për mëngjes dhe një restorant katalanas të njohur në udhëzuesin Michelin. Ka gjithashtu një pishinë të bukur pafundësie në çati, e rrethuar me gjelbërim të harlisur (shkoni atje herët pasi dielli po e godet deri rreth orës 13:00).

Nëse jeni një haker udhëtimi në kërkim të përdorimit të pikëve në një hotel në Bangkok, Park Hyatt ofron mundësi të shkëlqyera shëlbimi (25,000 pikë për natë). Këtu qëndroj sa herë që dua të spërkat dhe të arkëtoj pikat e mia të hotelit.

Rezervoni këtu!

7. Aloft Bangkok Sukhumvit 11


Unë e konsideroj këtë hotelin luksoz më të mirë në qytet. Dhomat në këtë hotel me katër yje janë të bollshme dhe të hijshme, me tavane të larta dhe dritare të mëdha që lejojnë shumë dritë natyrale. Dhomat kanë banjo të mëdha mermeri me dushe të shkëlqyera, dyshekë luksoz me jastëk, mini-frigoriferë, tavolina dhe aparate kafeje/çaji. Jo vetëm që dhomat janë të mrekullueshme, por këtu po ndodh shumë. Shuplaka e mëngjesit është gjithashtu shumë e mirë.

Qendra e fitnesit është e madhe, por fitorja e vërtetë është pishina në çati me shezllone dhe kabane nga e cila mund të mrekulloheni me pamjet panoramike mbi peizazhin e gjerë të qytetit. I vendosur pranë shumë restoranteve, bareve dhe aktiviteteve, unë qëndroj pothuajse gjithmonë këtu kur jam në qytet.

Rezervoni këtu!

***

Bangkok është një qytet me shtresa. Ndërsa shumë udhëtarë kalojnë vetëm disa ditë këtu përpara se të shkojnë diku tjetër Tajlandë, Unë mendoj se qyteti meriton më shumë kohë se kaq. Zgjidhni një nga hotelet e mësipërme dhe do të siguroni një vend të mrekullueshëm për të qëndruar ndërsa eksploroni këtë metropol kaotik magjepsës.

Merrni Udhëzuesin e Buxhetit të Thelluar për Tajlandën!

Udhëzuesi im i detajuar me faqe 350+ është krijuar për udhëtarë me buxhet si ju! Ai heq pushin e gjetur në udhëzues të tjerë dhe merr direkt në informacionin praktik që ju nevojitet për të udhëtuar nëpër Tajlandë. Do të gjeni itinerare të sugjeruara, buxhete, mënyra për të kursyer para, gjëra për të parë dhe bërë brenda dhe jashtë rrugës, restorante joturistike, tregje, bare, këshilla sigurie dhe shumë më tepër! Kliko këtu për të mësuar më shumë dhe për të marrë kopjen tuaj sot.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Bangkok: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë dy motorët e mi të preferuar të kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini se asnjë gur nuk mbetet pa lëvizur!

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Nëse po pyesni se në cilën pjesë të qytetit të qëndroni, këtu është shpërndarja e lagjes sime në Bangkok.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë vende për të qëndruar, këtu janë bujtinat e mia të preferuara në Bangkok.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Exit mobile version