Vaji i Kokosit menyra e perdorimit

Vaji i Kokosit, ka terhequr vemendjen e mjekesise per shkak te vetive te tij kuruese dhe eshte shume i perdorur ne mjekesine tradicionale ne Azi dhe Paqesor
Kokosi eshte nje burim ushqimi dhe perben pjesen kryesore te tij ne shume vende, duke luajtur nje rol shume te rendesishem. Kokosi eshte i pasur me fibra, vitamina e minerale, klasifikuar si ushqim funksional, pasi siguron shume te mira shendetesore. Vaji i Kokosit, ka terhequr vemendjen e mjekesise per shkak te vetive te tij kuruese dhe eshte shume i perodrur ne mjekesine tradicionale ne Azi dhe Paqesor.
Kokosi ne mjekesine Tradicionale.
Në botë kokosi perdoret gjeresisht per te kuruar, astmen, bronkitin, fyt e acaruar, kollen, gripin, ethet, dhimbje stomaku, perzierje (vjellje), dizanterine, mishin e dhembeve, dhimbje te dhembeve, ulcera, menstruacionet (me dhimbje apo crregullime ), sifilis, guret ne veshka, kequshqyerjen, dobesi fizike, acarime e infeksion të lekure, djegie të lekures , enjtje, tuberkuloz, tumore, plage etj.
Kokosi ne mjekesine Moderne.
Mjekesia moderne tani po verteton qe te gjitha sa janë theme . Studime mjekesore te publikuara pohojne aftesite kuruese te kokosit per shume semundje si:
Vret Viruset qe shkaktojne grip, herpes, hepatit C, Sars, Side, Fruth etj.
Vret mikrobet qe shkaktojne ulcera, acarime fyti, acarime ne rruget urinare, semundje te ,mishit te dhembeve dhe kavitete, pneumoni, gonorrene etj.
Vret kerpudhat (fungi) qe shkaktojne problem ne lekure, qerosken, mugthin, dhe infeksione te tjera.
Si ushqim jep energji te menjehershme.
Jep shume energji dhe vitalitet edhe tek sportistet.
Permireson tretjen dhe ndihmon trupin te pervetesoje vitmaina e aminoacide apo mineralet e ushqime te tjera.
Permireson sekretimin e insulines dhe funksinimin e glukozes ne gjak.
Cliron stresin ne pancreas dhe ne sitemin e enzimave ne tere trupin.
Pakeson rrezikun e diabetit.
Permireson pervetesimin e kalciumit dhe magnezit dhe ndihmon per dhembe dhe kocka me te forta.
Nidhmon ne parandalimin e ostoporozes.
Ndihmon ne parandalimin e kolitit dhe ulceres se stomakut.
Ndihmon per nje tretje me te mire e shton metabolizmin.
Qeteson acarimet e dhimbjet ne raste hemorroidesh.
Redukton acarimet e skuqjet e lekrues.
Ndihmone ne forcimin e permiresimin e indeve te lekures.
Forcon sistemin imunitar.
Nidhmon trupin te mbrohet nga kacerat e, gjirit, kollones dhe kancera te tjere.
Permireson kolesterolin dhe ul rrezikun e semundjeve te zemres.
Mbron arteriet e zemres nga atherosclerosis ne kete menyre e mbron zemren nga semundjet.
Mbron dhembet nga dekompozimi (karje, degradim).
Funksionon si antioksidant i fuqishem.
Mbron organizmin nga radiklalet e lira te cilat shkaktojne plakje dhe degradim te organizmit ne pergjithesi.
E mbron trupin nga lodhja dhe keputja (jep vazhdimisht energji dhe te mban ne forme) .
Mbron veshkat dhe ndihmon ata qe kane gure ne veshka (shkrin guret ne veshka).
Mbron melçine.
Ka shume pak kalori.
Ndihmon funksionin e tiroides.
Ndihmon fuqishem ne tretje dhjamerash dhe shpejton metabolizmin.
Preferohet te perdoret per te dhene energji sepse nuk grumbullohet ne trup si dhjame/yndyre.
Ndihmon ne parandalimin e obezitetit dhe mbipeshes.
Mbron lekuren nga infeksionet (kerpudha etj).
Redukton eczema, psoriaze, dermatit etj.
Mbeshtet balancen kimike natyrale te lekures.
Zbut lekuren dhe ndihmon te qetesohen lekurat e thata e delicate.
Parandalon rudhat dhe problem te tjera te moshes.
Dhuron floke me shkelqim dhe jete.
Siguron mbrojtje per lekuren nga rrezet e demshme Ultra Violet.
Ndihmon ne kontrollin e zbokthit.
Ndihmon ne rast skalpi te thate.

Nese gatuan me kete vaj ne temp te larta nuk ka asnje problem (ndryshe nga vaj iLini, vaji i Fares Zeze, e tje qe nuk durojne nxehtesi).
Nuk ka efekte anesore.
Fakti qe vaji i Kokosit eshte shume i pasur me, minerale e vitmaina, e bejne kete vaj te pazevendesueshem. Te gjitha yndyrnat e Vajrave Natyrale quhen Yndyrna te ngopura dhe te pangopura. Sasia e ketyre yndyrnave te pangopura eshte i dmosdoshem per organizmin tone sepse ndihmojne ne shtimin e metabolizmit, tretjen e dhajmerave, uljen e kolesterolit, uljen e sheqerit ne gjak.. por vaj i kokosit me tipin e yndyrnave te ngopura me ne krye acidin lauric ka vetira te vecanta si qumshti i mamalve, etj.
Menyra si te perdoresh Vajin e Kokosit:
Perdorimi 1-2 tsp ne dite. Vaji i perpunuar nuk ka arome kokosi, vaji i Papernuar 100% natyral (sic e kemi ne) mban arome kokosi. Perdoret edhe per gatim sepse e duron nxehtesine.
Zbutes/hidratues per lekuren. Thjesht merrni pak nga kutia dhe aplikojeni ne trup, fytyre dhe qafe.
Per pjesen e syve. Aplikojeni ne kete zone delicate per te evituar qeskat poshte syve, rrathet, apo rudhat.
Per Floket. Si krem dhe ushqyes i thelle. Aplikojeni (nje luge vaji te tretur) ne gjatesin e flokut dhe rrenjet. Per nje efekt me te thelle aplikojeni
direkt ne skalp, masazhojeni me delikatese duke e prhapur deri ne fund. Mbeshtillini nje kapuc plastic dhe mund ta mbani edhe tere naten (sic beni
edhe me vajin e Linit apo Vajin Nigella Sativa).
Per floket-si xhel dhe anti elektrizim. Pas larjes, Merrni pak nga vaji i ngrir, dhe aplikojeni tek floket, eshte perfekt per floke kacurrela, me onde, dhe te drejta, mban krehjen, eviton elektrizimin dhe efektin crespo.
Per buzet. Lyeni pak buzet me te per hidratim dhe mbrojtje, permabn factor mbrojtes 4 në këtë emenyre do t’ju mbroje pak nga dielli. (Suzami eshte vaji i cili ka me shume permbajtje SPF, lajthia ne vend te 2-te, dhe kokosi ne vend te 3-te).
Per bebet. Nese femija juaj ka acarime lekure ky eshte ideal per ta qetesuar. Aplikoni direkt ne lekuren e tij cdo dite.
Per trupin tuaj. Perzieni sheqer me vaj kokosi, nese deshironi mund te shtoni edhe nje vaj esencial. Aplikojeni ne tere trupin pas dushit do te keni nje lekure super te bute.
Per sherim lekure. Nese keni djegie apo çarje te lekures, aplikoni vaj koksi mbi te. Ai do te krijoje nje shtrese kimike te holle mbrojtese e cila do te mbroje plagen nga pluhuri, bakteriet dhe viruset. Ai shepjton procesin e sherimit dhe riparon indet e demtuara plus qe ka nje arome shume me te mire se ilacet faramceutike. (Mbrojten dhe sherimin e plageve ne lekure e ben edhe Vaji i Fares Zezë, Nigella Sativa).
Probleme te lekures. Ndihmon ne sherimin e psoriazes, ekzemes, dermatitit.
Veshet e notarit. Perziej vaj hudhre me vaj kokosi dhe hidhni pak pika tek veshi, kjo vepron shpejte.

(Visited 176 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles