Vaj esencial që nxit kujtesën, largn helmet nga mëlçia dhe lehtëson stresin

Vaj rozmarinës ka shumë përfitime shëndetësore. Këtu janë 10 përdorimet dhe përfitimet e vajit të rozmarinës:

1. Promovon Shëndetin e Flokëve
Vaji i rozmarinës, stimulon rritjen e flokëve, trajton zbokthin dhe ngadalëson thinjat. Pas dushit, vendosni 5 pika vaj rozmarinë në kokë dhe masazhojeni.

2. Përmirëson kujtesën
Vaj i rozmarinë ndihmon njerëzit të jenë më të vëmendshëm, parandalon sëmundjen së Alzheimerit.

3. Pastron mëlçinë
Rozmarina si vaj ndihmon trupin të shpëtoj nga toksina e dëmshme. Gjithashtu redukton enzimat e mëlçisë të plazmës.

4. Rrit funksionin e tëmthit
Vaj rozmarinës nxit absorbimin e lëndës ushqyese dhe ndihmon në anën e kundërt të parandalimit të mbingarkesës toksike. Përzieni 3 pika vaj roze me një çerek lugë çaji vaj kokosi. Pastaj, fshij shpikje mbi zonën tuaj të tëmthit 2 herë në ditë.

5. Ul kortizonin
Në 5 minuta aromaterapi me livando dhe rozmarinë nivelet e kortizonit ishin reduktuara ndjeshëm. Kjo është e rëndësishme sepse ulja e niveleve të kortizonit, hormonit të stresit, ju mbron edhe nga disa sëmundje kronike. Promovoni duke shpërndarë këtë vaj, ose duke e nuhatur atë direkt nga shishja.

6. Ndihmon në shërimin e prostatës
Ka prova që vaj esencial i rozmarinës mund të ndihmojë në reduktimin e një lënde kimike të njohur si DHT. Dhe ulja e kësaj është e lidhur me shëndetin e prostatës. Përzieni 2 pika vaj esencial rozmarine dhe fërkoni zonën gjenitale.

7. Redukton dhimbjen
Vaj rozmarinës ka veti të fuqishme qetësuese. Për këto arsye, ndihmon në zbutjen e dhimbjes. Përzieni 2 pika vaj esencial rozmarine, 2 pika vaj piper dhe 1 lugë vaj kokosi. Pastaj, fërkoni muskujt e lënduar dhe kyçet që ju dhembin.

8. Përmirëson Shëndetin Oral
Vaj esencial i rozmarinës është i mirë për shëndetin oral, shërben si një dezinfektues, dhe heq aromën e frymës së keqe. Për më tepër, mund të parandalojë gingivit, dëmtimet e dhëmbëve, dhe krijimin e pllakëzave. Provoni të shtoni një pikë ose dy në pastën e dhëmbëve tuaj.

Burimi: eyeopening
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 101 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles