Tortë me djathë me limon

Tortë me djathë me limon

Keni nevojë për një ëmbëlsirë të thjeshtë dhe të lezetshme që mund ta bëni me pak zhurmë? Provoni këtë cheesecake kremoz me limon mascarpone, i bërë me vetëm disa përbërës bazë të dollapit

Përbërësit

 • 110 g biskota tretëse
 • 50 gr gjalpë
 • 25 g sheqer i butë ngjyrë kafe e lehtë
 • 350 g mascarpone
 • 75 g sheqer pluhur
 • 1 limon, i zverdhur
 • 2-3 limon, lëngje (rreth 90 ml)

Metoda

 • HAPI 1

  Thërrmoni biskotat e tretjes në një qese ushqimore me një gjilpërë ose në procesues i ushqimit. Shkrini gjalpin në një tenxherehiqeni nga zjarri dhe përzieni sheqerin kaf dhe thërrimet e biskotave.

 • HAPI 2

  Rreshtoni me pergamenë për pjekje bazën e një formati për kek me fund të lirë 20 cm. Shtypni biskotën në fund të tepsisë dhe ftohni në frigorifer ndërkohë që bëni pjesën e sipërme.

 • HAPI 3

  Rrihni së bashku mascarponen, sheqerin, lëvoren e limonit dhe lëngun, derisa të jenë të lëmuara dhe kremoze. Përhapeni mbi bazën dhe ftohni për disa orë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles