Tajlanda fillon të rihapë turizmin dhe biznesin

spot_img

Bordi i Investimeve në Tajlandë njoftoi se vendi po ndërmerr hapa shtesë në procesin e rihapjes së tij, duke lejuar 11 kategori udhëtarësh të hyjnë në vend.

Tajlanda kohët e fundit u rendit e dyta nga 184 vende në Indeksin Global të Rimëkëmbjes COVID-19 të PEMANDU Associates për menaxhimin e saj të krizës.

Para përhapjes së COVID-19, Forumi Ekonomik Botëror e renditi Tajlandën në vendin e 6-të në botë për gatishmërinë ndaj pandemisë në Indeksin e tyre Global të Sigurisë Shëndetësore 2019. Me një sistem të fortë shëndetësor kombëtar, një rrjet rajonal të kujdesit shëndetësor dhe industri të fuqishme të shkencave të jetës, Tajlanda ka tejkaluar pritshmëritë e menaxhimit të pandemisë dhe rimëkëmbjes, duke u shfaqur si shembulli më i mirë i praktikës për menaxhimin e saj të urgjencës COVID-19.

Që nga 30 qershori, Tajlanda ka pasur 36 ditë pa transmetim nga komuniteti në vend.

Për të zbutur rreziqet shëndetësore që vijnë nga rimëkëmbja e rajonit të saj nga çmimet e paarritshme të vaksinave, qeveria tajlandeze ka investuar në zhvillimin e një vaksine me kosto të ulët COVID-19 e cila do t’u ofrohet Pakistanit dhe anëtarëve të ASEAN, duke përfshirë Laosin, Mianmarin, Kamboxhia, Vietnamin. Malajzia dhe Indonezia.

Një studim i këtij prototipi të vaksinës COVID-19 te majmunët, i kryer nga Këshilli Kombëtar i Kërkimeve të Tajlandës (NRCT) dhe Qendra Kombëtare e Kërkimit të Primatëve të Universitetit Chulalongkorn në Tajlandë, ka qenë i suksesshëm, sipas NRCT. Tajlanda tani po përgatitet për provat klinike njerëzore në tetor, me prodhimin e vaksinës që parashikohet të fillojë në mesin e vitit 2021. Vaksina e Tajlandës përdor mRNA, e ngjashme me një vaksinë që po zhvillohet në SHBA, dhe studiuesit tajlandez kanë punuar në bashkëpunim me Universitetin e Pensilvanisë për të shfrytëzuar këtë shkencë.

Pas suksesit të saj në menaxhimin e përhapjes së virusit, Tajlanda po fillon procesin e rihapjes dhe po fillon të lehtësojë kufizimet e udhëtimit. Tajlanda njoftoi se 11 kategori udhëtarësh mund të hyjnë në vend që nga 1 korrikurr2020. Si pjesë e procesit të rihapjes, gjatë krizës së COVID-19, Tajlanda kërkon një Certifikatë Hyrja (COE) për joshtetasit. (Një lidhje me informacione rreth 11 kategorive të udhëtarëve që mund të rihyjnë në Tajlandë mund të gjendet më poshtë)

“Fakti që ne jemi në gjendje të hapim kufijtë tanë për investitorët dhe udhëtarët e biznesit është një shenjë e mirë,” tha Vorawan Norasucha, Drejtor i zyrës së Bordit të Investimeve të Tajlandës në Nju Jork“Ne jemi optimistë që Tajlanda do të vazhdojë të mbajë nën kontroll virusin dhe së shpejti do të jemi në gjendje të heqim ndalimet e udhëtimit për të gjithë vizitorët.”

“Përparimi që është bërë në lidhje me vaksinën është shumë premtues,” shtoi znj. Norasucha, “Pas pandemisë, ne parashikojmë që Tajlanda të luajë një rol më të madh në zinxhirin e furnizimit të kujdesit shëndetësor global.”

“Kompanitë po pranojnë se Tajlanda ka një industri të klasit botëror të shkencave të jetës.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles