Përbërësit

125 ml kos

1 kg kunguj

4 lugë vaj vegjetal

2 thelpinj hudhër

1 lugë mender

1 lugë vaj vegjetal

2 domate të pjekura

1 lugë spec pluhur

Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Nxehni 2 lugë vaj në një tenxhere mesatare në zjarrë të fortë, shtoni hudhrën dhe lëreni të fërgohen për 2-3 minuta.

Shtoni kungujt, mendrën e grirë dhe vazdhojeni gatimin edhe 2-3 minuta.

Shtoni lëngun vegjetal, kripën vini kapakun dhe lërëni të ziejë, lëreni të vlojë 10 minuta, shtoni kosin dhe vajin e mbetur.

Ndani supën nëpër pajata të veçanta, hidhni copat e domatës, një gjethe mendëre pak pluhur dhe shërbejeni.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak