Studimi zbulon se dhimbja e nofullës mund të përkeqësohet gjatë menopauzës

Cilat janë simptomat e para që shfaqen në kokën tuaj kur mendoni për tranzicionin e menopauzës? Nxehjet e nxehta, ndërprerjet e gjumit dhe nervozizmi ndoshta ju vijnë në mendje dhe mund t’ju habisë kur mësoni se humbja e estrogjenit që ndodh gjatë menopauzës mund të ndikojë në mënyrën se si një grua ndjen dhimbje – veçanërisht, përvojën e dhimbjes së nofullës.

Një studim i botuar më 10 maj në revistë Menopauza zbuloi se dhimbja e nofullës – një lloj i zakonshëm i dhimbjes muskuloskeletore, i dyti pas dhimbje shpine — mund të përkeqësohet gjatë tranzicionit të menopauzës.

“Ky studim përforcon marrëdhënien e njohur midis steroideve seksuale, veçanërisht estrogjenit, dhe përvojës së dhimbjes,” tha. Stephanie Faubion, MDnjë mjek i mjekësisë së brendshme në Klinikën Mayo në Jacksonville, Florida, dhe drejtor mjekësor i Shoqatës së Menopauzës së Amerikës së Veriut, në një lëshim. Dr. Faubion nuk ishte i përfshirë në hulumtim.

Çfarë është TMD?

TMD, ose çrregullimet temporomandibulare, janë një grup prej më shumë se 30 gjendjesh që shkaktojnë dhimbje dhe mosfunksionim në muskujt e nofullës dhe të kyçeve. Kjo gjendje ose dhimbja shoqëruese quhet edhe TMJ, e cila qëndron për nyjen temporomandibulare dhe i referohet vetëm vetë nyjës, jo kushteve.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles