Strategjia Treat-to-Target funksionon për përdhesin

16 shkurt 2018

Duke prekur rreth 4 për qind të të gjithë të rriturve në Shtetet e Bashkuara, sipas Fondacionit të Artritit, përdhes është një formë e artritit që shfaqet si nyje të dhimbshme, të fryra, të ngurtësuara, veçanërisht në gishtin e madh të këmbës. Shkaktohet nga një grumbullim në gjak i acidit urik, një produkt normal i mbeturinave nga shpërbërja e disa ushqimeve. Shumë acid urik shkakton formimin e kristaleve të dhimbshme në nyje. E vështirë për t’u diagnostikuar, përdhes mund të shpërthejë me dhimbje për 3 deri në 10 ditë, pastaj të mbetet asimptomatike për muaj ose vite më pas.

LIDHUR: 10 këshilla për terapinë e nxehtë dhe të ftohtë për të zbutur dhimbjet e kyçeve

Medikamentet dhe ndryshimet në stilin e jetës përdoren për të trajtuar përdhesin

Mjekimi zakonisht përfshin medikamente anti-inflamatore dhe për uljen e acidit urik, së bashku me ndryshimet e stilit të jetesës si:

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles