Stafi i Akuariumi ishte në gatishmëri për të dyshuarin në kopshtin zoologjik të Dallas kur e panë atë duke vizituar

Burri nga Teksasi i akuzuar për duke marrë dy majmunë nga kopshti zoologjik i Dallasit dhe ngatërrimi i ekspozitave të tjera vizituan me qetësi një akuarium në Dallas, ku punonjësit shpejt e identifikoi atë si të dyshuar në një varg të incidente të çuditshme në kopshtin zoologjik.

Një imazh i një burri, i identifikuar tani si 24-vjeçari Davion Irvin, ishte shpërndarë pas incidente në kopshtin zoologjikdhe Paula Carlson tha se ajo dhe kolegët e saj në Akuariumin Botëror të Dallas ishin në gatishmëri të shtuar gjatë gjithë javës.

Ata sy të hapur u shpërblyen, thanë autoritetet, kur punonjësit e akuariumit vunë re Irvin dhe thirrën kopshtin zoologjik të Dallasit, i cili njoftoi policinë, duke çuar në arrestimin e burrit.

“Menjëherë telefonova mikun tim në kopshtin zoologjik të Dallasit dhe i thashë ‘Nuk mendoj se jam i çmendur, por besoj se mund ta kem parë personin tuaj të interesit’ dhe ata vepruan menjëherë dhe pjesa tjetër është histori”, tha Carlson. drejtori i blegtorisë së akuariumit, tha të premten mbrëma.

Më shumë mbulim të incidenteve të dyshimta në kopshtin zoologjik të Dallasit

Një pasdite e së enjtes pa ngjarje u kthye përmbys kur një koleg i Carlson-it nxitoi drejt saj dhe tha se njeriu më i kërkuar në rrethet e kafshëve të Teksasit të Veriut mund të ishte në ekspozitën e pyjeve të shiut të akuariumit të tyre.

“Një nga anëtarët e stafit tonë e kishte parë atë dhe më tha ‘Mendoj se ky mund të jetë personi me interes që ata po kërkojnë, por nuk jam i sigurt. Mund t’i hidhni një sy?”, tha Carlson.

“Kështu që mendova në rregull, më lejoni të shikoj. Dhe sigurisht, ai e përmbushi vërtet atë përshkrim.”

Për 20 minutat e ardhshme, Carlson tha se ajo iu afrua periodikisht burrit dhe bisedoi për jetën nënujore që ata po vëzhgonin.

Carlson, 58 vjeç, nuk donte ta mbyste atë me vëmendje, kështu që u sigurua që të angazhohej me të ftuar të tjerë – të gjitha duke e mbajtur atë në sy dhe duke e lënë sigurinë të dinte se çfarë po bënte.

Burri bëri pyetje rutinë në lidhje me manat, oktapodin dhe peshkun sharrë dhe nuk dukej ndryshe për Carlson se çdo mysafir tjetër i akuariumit.

“Ndihesha sikur ai ishte shumë kurioz për kafshët, më dukej si një kuriozitet i vërtetë, jo ndryshe nga vizitorët që kemi këtu, ‘çfarë është kjo, çfarë është ajo?'”, tha Carlson.

Carlson, një punonjës i vjetër i akuariumit, nuk e njohu burrin si një vizitor të shpeshtë.

“Ai dukej i njohur vetëm për faktin se e kisha parë foton e tij”, tha ajo. “Unë, përmes rrjeteve sociale, pata akses shumë shpejt në atë foto. Kështu që kur nuk isha me të, shikova përsëri në atë foto dhe shkova “Oh yeah” dhe e përforcova veten se ai i ngjante shumë djalit. ”

Kur burri u largua nga akuariumi, Carlson u hodh në telefon dhe e njoftoi një mik në kopshtin zoologjik të Dallasit. Më pas, kopshti zoologjik thirri policinë dhe ata u futën në gjurmët e të dyshuarit.

Carlson tha se nuk donte të bënte zhurmë nëse burri nuk ishte personi në foton e publikuar nga policia, kështu që ajo thirri mikun e saj me të cilin shpesh flet për gjëra të tjera të lidhura me kopshtin zoologjik.

“Dhe unë thjesht thashë: “Hej, mendoj se mund ta kem parë personin që të gjithë po kërkoni”. Dhe ata morën topin dhe vrapuan me të. Dhe siç e dimë tani, ky ishte personi me interes”, tha ajo.

Irvin është akuzuar për marrjen e dy majmunëve tamarin perandori nga habitati i tyre dhe gjithashtu i lidhur me manipulimin e ekspozitave të leopardit dhe majmunëve langur të kopshtit zoologjik, tha policia të premten. Leopardi u arratis dhe u zhduk për disa orë përpara se të gjendej në kopshtin zoologjik.

Ai po mbahej në burgun e Qarkut Dallas për dy akuza për vjedhje të një ndërtese, pesë akuza për mizori ndaj kafshëve jo-bagësh dhe një akuzë për mizori ndaj kafshëve, treguan të dhënat e burgut.

Policia tha se ndihma e publikut ishte vendimtare për arrestimin.

“Ne u themi njerëzve gjatë gjithë kohës se një pjesë e informacionit që keni mund të na ndihmojë të bëjmë një shkëputje nga rasti,” tha të premten zëdhënësja e policisë së Dallasit, Kristin Lowman.

“Bashkëpamja që erdhi për shtëpinë në Lancaster që na çoi te majmunët e zhdukur; informacioni që erdhi se ai ishte rreth Akuariumit Botëror të Dallas që na lejoi të shkonim dhe të gjenim këtë individ. Ne duam që ju të na telefononi dhe të bëni atë këshillë”, tha ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles