Sondazhi i ri zbulon ndikimin masiv të COVID-19 në industrinë e Safarit të Afrikës

Anketa e tetë mujore midis 294 operatorëve turistikë safari në Afrikë vazhdon të zbulojë një rënie mahnitëse të madhe të biznesit prej të paktën 75%.

Këtë muaj një përmirësim i lehtë nga sondazhet e mëparshme ishte e dukshme, me një numër të vogël operatorësh që raportuan një rritje në pyetje dhe rezervime.

Por rënia e përgjithshme është ende një çështje masive me pandeminë e koronavirusit që vazhdon të ketë një ndikim të ashpër ekonomik në industrinë e safarit 12.4 miliardë dollarë amerikanë të Afrikës.

Sondazhi nga SafariBookings.comnjë treg në internet për turne safari afrikanë, kreu një analizë gjithëpërfshirëse të ndikimit të pandemisë së koronavirusit në industrinë e safarit dhe rënies së lidhur me numrin e mbërritjeve të turizmit ndërkombëtar.

Shumica e operatorëve turistikë kanë përjetuar një rënie shqetësuese të prenotimeve prej të paktën 75%, e cila është e paqëndrueshme në terma afatgjatë për shumicën e bizneseve. Kjo është në përputhje me shtatë sondazhet e mëparshme që kemi kryer, me vetëm një përmirësim shumë të vogël si në pyetjet ashtu edhe në rezervimet e marra nga operatorët që e diferencojnë këtë sondazh.

Siç na tha një operator, “Ndikimi i koronavirusit në Tanzania ka qenë shkatërruese. Industria e turizmit në këtë vend punëson kaq shumë njerëz. Shumica, nëse jo të gjitha, kompanitë safari nuk kanë biznes. Stafi nuk mund të paguajë qiranë apo të blejë ushqim, është një situatë shumë e trishtueshme.”

Ky operator pati një ton më optimist, “Koronavirusi ka prekur më shumë se 80% të biznesit tonë safari [in Tanzania] si dhe sektorë të tjerë që varen nga turizmi. Thënë kështu, ne shpresojmë që jeta do të kthehet në normalitet në sezonin e ardhshëm.”

Në total, 90% e operatorëve pretenduan se kishin humbur të paktën tre të katërtat e rezervimeve që do të merrnin zakonisht rreth kësaj kohe.

HelenaCrissCross Namibia Safaris, a Operator Namibian e përmblodhi, “Të gjitha rezervimet për vitin 2020 janë shtyrë për në vitin 2021. Nuk kemi marrë asnjë prenotim të ri për 2021.”

Le LiSino Africa Safari, një operator kenian ishte edhe më keq, “Aktualisht, ne nuk kemi asnjë prenotim të konfirmuar.”

Pothuajse 70% e operatorëve që morën pjesë në sondazhin tonë të fundit konfirmuan se anulimet në rezervimet ekzistuese ishin rritur me të paktën 75%. Në total, më pak se 10% e operatorëve thanë se ishte biznes si zakonisht. “E vetmja email që marrim në ditët e sotme janë anulimet dhe rezervimet e riplanifikuara, asnjë kërkesë e re fare”, raportoi një operator nga Uganda.

Kenia, Tanzania, Uganda, Ruanda dhe Namibia kanë rihapur kufijtë e tyre për turizmin. Përveç Tanzanisë, këto vende safari kërkojnë prova të një testi PCR negativ për COVID-19 të marrë brenda disa ditësh përpara fluturimit. Ruanda, Uganda dhe Namibia kërkojnë testime shtesë pas mbërritjes – disa ditë pas mbërritjes në vend ose pak para largimit nga vendi.

Afrika e Jugut është hapur gjithashtu, por aktualisht jo për vendet me rrezik të lartë, përfshirë SHBA-në dhe shumicën e vendeve evropiane. Ky operator i Afrikës së Jugut pasqyroi shumë komente të ngjashme, “Kufijtë e Afrikës së Jugut janë rihapur, por ende 60 vende janë të ndaluara të hyjnë. Këto përfshijnë tregjet kryesore burimore si SHBA dhe MB. Pra, do të jetë ende e vështirë për një kohë. Duke shpresuar për një përmirësim në tetor.”

Shumë operatorë besojnë se një vaksinë është çelësi i kthimit në punë për industrinë, siç tha ky operator me qendër në SHBA, “Dukej se gjërat kishin filluar të ndryshonin në gusht dhe shtator, por tani kjo valë e dytë në Evropë dhe SHBA duket se ka njerëz që rimendojnë planet e tyre. Duket se nuk mund të llogarisim shumë në një rikuperim derisa të ketë një vaksinë të qëndrueshme.”

Ky koment nga një operator në Kenia ishte i shkurtër dhe i mprehtë, duke përmbledhur qëndrueshmërinë dhe optimizmin që gjendet ende në industrinë e safarit, pavarësisht pengesave të mëdha të vitit 2020, “Ne do të nisemi në 2021, shumë optimistë”.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles