Përbërësit

 • 500 gr mish i bluar viçi
 • 6 vezë
 • 2 rriska bukë
 • 1 lugë e vogël biber i kuq
 • 1 kokë qepë
 • 1 spec i gjelbër
 • 3 patate
 • 2 lugë mustardë
 • 1 lugë ajkë
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Rriskat e bukës ngopen me ujë, kullohen dhe thërrmohen, qepa dhe speci i gjelbër priten në katrorë, patatet grihen trash nerende, ndërsa 4 vezë zihen dhe qërohen.

Në enë të përshtatshme bashkohen mishi i bluar, 1 vezë, qepa, speci i gjelbër dhe mëlmesa sipas shijës, të gjitha përzihen mirë.

Masa me mish vendoset në tavolinë të punës, mbulohet me qese najloni dhe t’hollohet me petë, nëpër mes vendosen vezët e ziera dhe masa mbështillet e bëhet role.

Në enë të veçantë tunden mustarda, ajka dhe 1 vezë, me këtë përzierje lyhet roleja e mishit, roleja pastaj rrotullohet nëpër patate të grira.

Roleja e përgatitur mbështillet me letër alumini dhe piqet 35 minuta në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius, pastaj hiqet letra e aluminit dhe vazhdon pjekja derisa të skuqet roleja me mish.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.