Receta për kompote nga fruta të ndryshem

Përbërsit:

  • 1 kg fruta(kajsi,pjeshke,dardhe,qershi,vishnje,etj)
  • 1 l uje
  • ½ limontoz
  • 5-6 luge sheqer

Udhëzimet:

Se pari pergadisim kavanozet,pastrojme,stelirilizojme duke kontrolluar a eshte kapaku i pademtuar,perndyshe kompoti do te deshtoj.

Frutat i pastrojme,largojme farat,presim ne pjese sipas deshires(cilindo frut qe kemi perzgjedhur).

Me frutat mbushim kavanozet,shtojme lengun me perzierjen e ujit,sheqerit dhe limontozit qe kemi perzier derisa eshte shkrire sheqeri.

Pastaj ne nje ene te madhe shtrojme nje lecke kuzhine,radhisim kavanozet(gjithesi te kontrolluar mire per mbylljen e kapakut),mbushim enen me uje deri ne gjysmen e kavanozve.

Tanim rrisim temp deri ne piken e vlimit te ujit jasht kavanozve,dhe masim kohen prej momentit te vlimit masi 5-7 minuta.

Ndalim temp,dhe kavanozet i leme aty derisa te ftohen mire ose deri te nesermen.

Ne kete mnyre konzervimi i kompostve zgjat per disa muaj apo tere vitin deri ne sezomin tjeter

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,699FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles