Qeni i humbur kthehet në shtëpi pasi i mbijetoi udhëtimit epik 150 milje nëpër akullin e detit të Alaskës

spot_img

ANCHORAGE, Alaska – Një bari australian 1-vjeçar bëri një udhëtim epike nëpër 150 milje akull të ngrirë të Detit Bering, që përfshinte pickimin nga një fokë ose ari polar përpara se të kthehej i sigurt në shtëpinë e tij në Alaskë.

Mandy Iworrigan, pronarja e Nanuq që jeton në Gambell, Alaska, dhe familja e saj po vizitonin Savoonga, një tjetër komunitet i ishullit të Shën Lawrence në ngushticën e Beringut, muajin e kaluar kur Nanuq u zhduk me qenin tjetër të familjes, Starlight, raportoi Anchorage Daily News.

Qeni u zhduk një muaj më parë nga ishulli St. Lawrence, Alaska, dhe u përfundua duke ecur në akullin e Detit Bering rreth 150 milje në Uells, Alaskë, në bregun perëndimor të shtetit.
Nanuq, një bari australian 1-vjeçar, u kthye në Gambell, Alaska, më 6 prill. Mandy Iworrigan / AP

Drita e Yjeve u shfaq disa javë më vonë, por Nanuq, që do të thotë ariu polar në Yupik siberian, nuk u gjend askund.

Rreth një muaj pasi Nanuq u zhduk, njerëzit në Uells, 150 milje në verilindje të Savoonga në bregun perëndimor të Alaskës, filluan të postojnë fotografi në internet të asaj që ata e përshkruan si një qen të humbur.

“Babai më dërgoi mesazhe dhe më tha: “Ka një qen që duket si Nanuq në Uells”, tha Iworrigan.

Ajo riaktivizoi llogarinë e saj në Facebook për të parë nëse mund të ishte qeni i saj endacak.

“Unë isha si, ‘Jo i çuditshëm’! Ky është qeni ynë! Çfarë po bën ai në Uells?”, tha ajo.

Ngjarjet e udhëtimit të Nanuqit ka të ngjarë të jenë gjithmonë një mister.

“Nuk e kam idenë pse ai përfundoi në Uells. Ndoshta akulli u zhvendos ndërsa ai ishte duke gjuajtur, “tha Iworrigan. “Jam shumë i sigurt se ai ka ngrënë mbetje vule ose kapi një fokë. Ndoshta edhe zogjtë. Ai ha ushqimet tona vendase. Ai është i zgjuar.”

Ajo përdori pikat e linjës ajrore për të kthyer qenin e saj në Gambell në një transportues ajror rajonal javën e kaluar, një kartë që po transportonte atletë për turneun e Lojërave Olimpike të Rinisë Vendase të Distriktit Shkollor të Ngushticës së Beringut.

Iworrigan regjistruar ribashkimi i lumtur kur avioni u ul në pistën ajrore në Savoonga, me atë dhe vajzën e saj Brooklyn duke bërtitur nga gëzimi.

Përveç një këmbë të fryrë, me shenja të mëdha kafshimi nga një kafshë e paidentifikuar, Nanuq ishte në gjendje mjaft të mirë shëndetësore.

“Wolverine, fokë, nanuq i vogël, nuk e dimë, sepse është si një pickim vërtet i madh,” tha ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles