Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Janë pemë të pothuajse krejt stinëve, por konsumimi i dardhave gjatë dimrit ka veti të mëdha shëndetësore.

Dardhat mund t’i konsumojmë si lëngje, reçel e frut.

Ne do ju sjellim disa nga të mirat e dardhave si arsye për të ngrënë me shumë:

Dardhat janë shumë të shëndetshme.

Rregullojnë tretjen.

Kanë fibra dhe nxisin hormonet.

Mbrojnë zemrën tuaj, janë të pasura me flavonoide që mbajnë sheqerin në gjak të qëndrueshëm.

Ul kolesterolin e keq në gjak.

Forcojnë imunitetin, pasi përmbajnë vitaminë B dhe C.

Përmirësojnë shikimin.

Ndihmojnë në humbjen e peshës.

(Visited 166 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles