Një nga “hipopotamët e kokainës” të Pablo Escobar vdes pasi u godit nga një SUV në Kolumbi

spot_img

BOGOTA, Kolumbi – A hipopotami i ardhur nga kafshët e sjella ilegalisht në Kolumbi nga mbreti i ndjerë i drogës Pablo Escobar ka vdekur në një përplasje me një SUV në një autostradë pranë haciendës së Escobar, thanë autoritetet mjedisore të mërkurën.

Hipopotamët, të cilët u përhapën nga pasuria në lumenjtë e afërt dhe tani numërojnë më shumë se 100, nuk kanë grabitqarë natyrorë në Kolumbi dhe kanë qenë shpallur një specie pushtuese që mund të shqetësonte ekosistemin. Përplasja e të martës vonë pasqyroi rrezikun shtesë që hipopotamët, të cilët peshojnë deri në 2 tonë, mund të paraqesin për shoferët.

Pasagjerët e automjetit mbetën të padëmtuar në aksidentin në veriperëndim në një autostradë nga Bogota në Medellín, tha policia. Hipopotami vdiq menjëherë më pas dhe u hoq për t’u analizuar, thanë autoritetet mjedisore.

“Ky është një nga rreziqet që paraqet prania e kësaj specie. Shumë prej tyre kalojnë autostradën ku kalojnë shumë automjete, është gjithashtu një rrezik për njerëzit,” tha David Echeverri López, një biolog në Cornare, autoriteti lokal mjedisor.

“Hipopotamët janë të paparashikueshëm, në çdo moment mund të sulmojnë një person”, shtoi ai.

“Hipopotamët e kokainës” janë pasardhës të kafshëve që Escobar importoi ilegalisht në fermën e tij kolumbiane në vitet 1980, kur ai mbretëronte mbi tregtinë e drogës në vend. Pas vdekjes së tij në një shkëmbim zjarri të vitit 1993 me autoritetet, hipopotamët u braktisën në pronë dhe u lanë të lulëzojnë pa grabitqarë natyrorë.

Vendas në Afrikë, hipopotamët u shpallën pushtues në Kolumbi vitin e kaluar dhe zyrtarët mjedisorë thonë se popullsia e tyre prej rreth 130 mund të rritet në 400 në tetë vjet. Shumica e hipopotamëve jetojnë lirshëm në lumenj dhe riprodhohen pa kontroll.

Banorët e Puerto Triunfo-s aty pranë janë mësuar me hipopotamët që ndonjëherë bredhin lirshëm nëpër qytet.

Kolumbia ka propozuar transferimin e të paktën 70 prej kafshëve në Indi dhe Meksikë për të kontrolluar popullsinë e tyre. Shkencëtarët paralajmërojnë se feçet e hipopotamëve ndryshojnë përbërjen e lumenjve dhe mund të ndikojnë në habitatin e manateve dhe kapibarave.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles