Ndjekja e një diete për hipertensionin mund të parandalojë depresionin

Ajo që hani mund të luajë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e depresionit më vonë në jetë, sipas një studimi që do të prezantohet në prill në takimin vjetor të Akademia Amerikane e Neurologjisë. Studimi zbuloi se njerëzit që ndoqën nga afër një anti-hipertensionit dietë e quajtur DASH kishin më pak gjasa të zhvillonin depresion krahasuar me njerëzit, dieta e të cilëve nuk i ngjante Dieta DASH.

Studimi zbuloi se gjasat e depresionit gjatë një periudhe gjashtëvjeçare ishin 11 për qind më të ulëta në mesin e njerëzve që ndoqën më nga afër dietën DASH krahasuar me njerëzit, dietat e të cilëve ishin më pak si dieta DASH. Rreth 5 përqind e njerëzve të moshës 50 vjeç e lart kanë depresion të madh, sipas Anketa Kombëtare 2016 mbi Përdorimin e Drogës dhe Shëndetin.

Dieta DASH – e njohur zyrtarisht si Qasje dietike për të ndaluar hipertensionin – u krijua për të ndihmuar njerëzit me presion të lartë të gjakut të menaxhojnë gjendjen. Dieta kufizon marrjen e kripës, mishit të kuq, sheqernave dhe gjalpit ose margarinës. Ai thekson marrjen e drithërave, perimeve dhe frutave dhe rekomandon vetëm bulmet pa yndyrë ose me pak yndyrë. Dieta rekomandohet gjerësisht sepse studimet tregojnë se ajo gjithashtu lehtëson humbjen e peshës dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular.

Studimi është një tjetër tregues se ushqimi ndikon në të gjitha organet e trupit, duke përfshirë funksionin e trurit, thotë autori kryesor i hulumtimit. Laurel Cherian, MDnga Qendra Mjekësore Universitare Rush në Çikago.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles