Londra u rikthye në 20 qytetet më të shtrenjta në Evropë

spot_img

Qytetet e Mbretërisë së Bashkuar rritin renditjen e më të shtrenjtëve në botë për shkak të fuqisë së përmirësuar të GBP-së kundrejt shumicës së monedhave, sipas raportit të fundit të Kostos së Jetesës.

Duke raportuar koston e mallrave dhe shërbimeve të konsumit në vende anembanë botës për më shumë se 45 vjet, specialisti global i lëvizshmërisë, ECA International (ECA) kapi të dhënat në fund të shkurtit dhe në fillim të marsit të këtij viti (2020), kur shumë vende ishin në mes të luftimit të pikut të parë Covid-19, ose gati të goditeshin prej tij. Londra qendrore hyn në top 20 në Evropë dhe në 100 më të mirat në botë për herë të parë në katër vjet (94th), duke kapërcyer disa qytete evropiane, duke përfshirë Antwerpen, Strasburg, Lion dhe Luksemburg, si dhe shumicën e qyteteve kryesore të listuara në Australi.

Anketa e Kostos së Jetesës së ECA International krahason një shportë mallrash dhe shërbimesh konsumi të ngjashme, të blera zakonisht nga persona ndërkombëtarë në më shumë se 480 vende në mbarë botën. Sondazhi i ndihmon bizneset të sigurojnë se fuqia shpenzuese e punonjësve të tyre ruhet kur ata dërgohen në detyra ndërkombëtare.

Zvicra vazhdon të jetë një nga vendet më të shtrenjta në botë, duke dominuar katër nga pesë qytetet më të shtrenjta. Një shembull i pabarazisë së çmimeve, një Kapuçino mesatare mesatare në një kafene në Cyrih kushton 4,80 GBPkrahasuar me 2,84 GBP në Londrën Qendrore, ndërsa një ‘vakt ushqimor’, si një burger, patate të skuqura dhe një pije, kushton 11,36 GBP në Cyrih krahasuar me 6,24 GBP në Londrën Qendrore.

Steven Kilfedder, Menaxher i Prodhimit në ECA International, shpjegoi: “Duke u nisur nga sondazhi, Mbretëria e Bashkuar ishte më optimiste për ekonominë sesa në të kaluarën e afërt, pas një buxheti që premtonte rritje të shpenzimeve dhe qartësi mbi Brexit që rriti paundin nga nivelet më të ulëta të mëparshme. Në atë kohë, Mbretëria e Bashkuar dukej e vendosur mirë për të shmangur më të keqen e pandemisë, por pas 14 javësh bllokim dhe përballjes së recesionit më të madh në kohët moderne dhe përparimit të kufizuar në negociatat tregtare të Brexit, paundi është kthyer në nivelet më të ulëta të mëparshme. Megjithëse shumë mund të ndryshojnë, qytetet e Mbretërisë së Bashkuar mund të luftojnë për të mbajtur vendin më të lartë në renditje në sondazhin tonë të ardhshëm.”

Kostoja e jetesës e prekur nga Covid-19

Ndikimi ekonomik i pandemisë Covid-19 është i dukshëm në renditjen e kostos së jetesës për vendet që u goditën për herë të parë me përhapjen e infeksionit dhe pasigurinë mbi ndikimin. Vendndodhjet kineze kanë rënë të gjitha në renditjesi të gjitha vendndodhjet në Korenë e Jugut. Pekini ka rënë nga 15th deri në 24th në renditjen globale, ndërsa Seul ra nëntë vende dhe nga 8 nga 10 vendet e parath deri në 17th. Megjithatë, në Kinë, kjo reflekton gjithashtu një afat më të gjatë tendenca e ngadalësimit të rritjes dhe dobësimit të juanit.

Protestat dhe trazirat politike ndikojnë në koston e jetesës në Hong Kong, Kolumbi dhe Kili

Protestat mujore në Kolumbi dhe Kili kanë pasur ndikime të rëndësishme në ekonomitë e tyre, me monedhat më të dobëta që kanë bërë që qytetet në këto vende të bien ndjeshëm në renditje. Santiago në Kili renditet e 217thderisa Bogota në Kolumbi renditet në vendin e 224 të ulëtthpër shembull. Hong Kongu gjithashtu ra pak në renditjen globale nga 4th deri në 6th pas disa muajsh demonstratash në qytet.

Qytetet braziliane bien në renditje ndërsa paqëndrueshmëria vazhdon

Të gjitha qytetet braziliane kanë rënë nga 200 më të shtrenjtat në botë pasi vlera reale ka rënë ndjeshëm vitet e fundit. Paqëndrueshmëria nuk është e re për vendin, ndërsa tre vjet më parë Sao Paulo ishte 85th në botë një vit më parë ishte 199th në botë. Me vendin që tashmë po përballet me rritje të dobët përpara se pandemia të godiste vendin dhe çmimet e naftës të rrëzoheshin, ka të ngjarë që të ketë paqëndrueshmëri të mëtejshme përpara.

Vendet e Azisë Juglindore vazhdojnë të rriten në renditje

Tajlanda, Indonezia, Kamboxhia dhe Vietnami janë ngritur të gjitha në renditjen e fundit. Kjo vazhdon të jetë një prirje afatgjatë pasi ekonomitë e tyre janë forcuar në mënyrë të qëndrueshme vitet e fundit. Ndërsa vendndodhjet në këto vende u rritën mesatarisht pesë vende në vitin e kaluar, ato janë rritur me një mesatare prej 35 vendesh në pesë vitet e fundit, duke përfshirë një rritje prej 64 vendesh për Bangkok të bëheni 60th lokacioni më i shtrenjtë në botë.

Amerika e Veriut përbën pothuajse një të tretën e 100 qyteteve më të shtrenjta

Këtë herë dy vjet më parë vetëm 10 lokacione të Amerikës së Veriut u shfaqën në 100 më të mirat. Ndërsa ekonomitë e SHBA-së dhe Kanadasë u forcuan vitin e kaluar, vlera e monedhave të tyre përkatëse është rritur, dhe po ashtu edhe kostoja e mallrave dhe shërbimeve për vizitorë dhe emigrantë. Raporti i ECA tregon se vendndodhjet në SHBA dhe Kanada tani përbëjnë 29 nga 100 më të shtrenjtët në botë.

Një kapuçino mesatare në një kafene në Londra do të kushtonte 2,84 GBP, ndërkohë Nju Jork, do të kushtonte 3,53 GBP; një copë çokollatë prej 100 g e blerë në Londra qendrore do të kushtonte 1,69 GBP dhe 2,81 GBP në Nju Jork.

Kostot në Kajro vazhdojnë të rriten pasi paundi egjiptian është një nga monedhat më të forta në botë

Kajro u zhvendos në 193rd në renditjen globale të kostos së jetesës këtë vit, 42 vende në rritje krahasuar me vitin e kaluar – një nga rritjet më dramatike në raportin e ECA. Kjo falë rimëkëmbjes së paundit egjiptian pas një periudhe humbjesh të mëdha që kur monedha u lejua të lundronte në vitin 2016 si pjesë e një pakete shpëtimi të FMN-së.

Irani më i liri në botë, ndërsa Izraeli është ndër më të shtrenjtët në botë

Teheranikryeqyteti i Iranit, renditet si vendndodhjen më të lirë në raportin global të kostos së jetesës së ECA-s për të dytin vit radhazi pavarësisht niveleve të larta të inflacionit.

Për dallim nga Izraeli, Tel Aviv dhe Jeruzalemin janë të dyja në top 10 vendet më të shtrenjta globale (8th dhe 9th respektivisht), pas rritjes së vazhdueshme të kostos në pesë vitet e fundit falë fuqisë afatgjatë të shekelit.

Top 20 vendet më të shtrenjta globale për emigrantët
Vendndodhja

Vendi

Renditja 2020

Ashgabat

Turkmenistani

1

Cyrihut

Zvicra

2

Gjenevës

Zvicra

3

Bazel

Zvicra

4

Bernën

Zvicra

5

Hong Kongu

Hong Kongu

6

Tokio

Japonia

7

Tel Aviv

Izraeli

8

Jeruzalemin

Izraeli

9

Yokohama

Japonia

10

Harare

Zimbabve

11

Osaka

Japonia

12

Nagoja

Japonia

13

Singapor

Singapor

14

Macau

Macau

15

Manhattan NY

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

16

Seul

Republika e Koresë

17

Oslo

Norvegjia

18

Shangai

Kinë

19

Honolulu HI

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

20

Top 20 vendet evropiane më të shtrenjta për emigrantët
Vendndodhja

Vendi

Renditja 2020

Cyrihut

Zvicra

1

Gjenevës

Zvicra

2

Bazel

Zvicra

3

Bernën

Zvicra

4

Oslo

Norvegjia

5

Stavanger

Norvegjia

6

Kopenhagen

Danimarka

7

Helsinki

Finlanda

8

Stokholm

Suedia

9

Parisi

Franca

10

Goteborg

Suedia

11

Vjena

Austria

12

Brukseli

Belgjika

13

Dublini

Republika Irlandeze

14

Amsterdami

Holanda

15

Londra qendrore

Mbretëria e Bashkuar

16

Antwerp

Belgjika

17

Haga

Holanda

18

Roterdami

Holanda

19

Strasburgu

Franca

20

Për më shumë informacion në lidhje me ECA International dhe raportin e saj të kostos së jetesës, ju lutemi vizitoni: https://www.eca-international.com/home

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles