Kujdes mikrobet që shkaktojnë sëmundje në pishina, vaskë të nxehtë: Raporti i CDC

spot_img

Me afrimin e verës, shumë njerëz fillojnë të mendojnë për zhytjet në pishina dhe daljet familjare në parqet ujore. Por një raport nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) paralajmëron se ato ujëra, edhe kur trajtohen me dezinfektues, mund të jenë vatra për bakteret dhe parazitët që shkaktojnë sëmundje.

Sipas CDC-së më 18 maj Raporti javor i sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë (MMWR)kishte 493 shpërthime të lidhura me ujin rekreativ të trajtuar në Shtetet e Bashkuara midis viteve 2000 dhe 2014. Këto shpërthime rezultuan në të paktën 27,219 raste sëmundjesh dhe tetë vdekje.

Gati një e treta (32 përqind) e shpërthimeve të sëmundjes u shoqëruan me pishinat e hoteleve, vaskat e nxehtë dhe llixhat. Shumica e shpërthimeve ndodhën gjatë muajve të verës, kur njerëzit kanë më shumë gjasa të godasin ujin.

CDC i përcakton këto shpërthime si shfaqje të sëmundjeve të ngjashme në dy ose më shumë njerëz, të lidhura me vendndodhjen dhe kohën e ekspozimit. Ndër 363 shpërthimet me një burim infektiv të konfirmuar:

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles