Krepa kosi me marmelatë portokalli Sevilje dhe salcë amaretto

Krepa kosi me marmelatë portokalli Sevilje dhe salcë amaretto

Shijoni petullat me kosi moreish me tone Marmelatë me portokall Sevilje, vanilje dhe kardamom për një aromë të këndshme, të hidhur. Një mëngjes ose ëmbëlsirë e këndshme

Përbërësit

Për petullat

 • 140 g miell i thjeshtë ose miell me shkronja të bardha
 • 1 lugë sheqer pluhur plus pak shtesë për pluhurosje
 • 2 vezët
 • 200 ml salcë kosi
 • 30 g gjalpe pa kripe i shkrirë dhe i ftohur, plus shtesë për lyerje

Për salcën

 • 1 lugë miell misri
 • 200 ml lëng portokalli të freskët të shtrydhur
 • 1 lugë gjelle Marmelatë portokalli Sevilje
 • 1 lugë gjelle amaretto
 • ½ limon lëngje
 • 10 g gjalpe pa kripe në kubikë
 • bajame të thekura të thekura për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Për të bërë petullat, sillni miellin në një tas me një majë të vogël kripë dhe sheqer dhe bëni një pus në mes. Thyeni vezët në pus dhe rrihni ato në miell. Përzieni salcën e thartë me 150 ml ujë dhe derdhni edhe këtë, duke e përzier derisa të keni një brumë të butë me konsistencën e kremës së dyfishtë – shtoni pak ujë ose qumësht nëse është e nevojshme. Lëreni të pushojë për 30 minuta.

 • HAPI 2

  Për salcën, përzieni miellin e misrit me lëngun e portokallit derisa të bëhet një masë homogjene. E ngrohim në një tigan duke e trazuar që të trashet për rreth 2 minuta. Shtoni marmeladën, amaretton dhe lëngun e limonit dhe gatuajeni edhe për disa minuta. Shtoni gradualisht gjalpin, duke e trazuar derisa të keni një salcë me shkëlqim.

 • HAPI 3

  Përzieni gjalpin e shkrirë në brumë, më pas lyeni me yndyrë një tigan që nuk ngjit dhe vendoseni në zjarr të fortë. Përziejeni brumin, më pas hidhni pak në tigan. Rrotulloni rreth tiganit dhe gatuajeni derisa të rrëshqasë nga tigani kur ta tundni (nja dy minuta). Perdor nje shpatull për të rrokullisur petullën dhe gatuajeni anën tjetër derisa të largohet dhe të marrë ngjyrë të artë dhe të karamelizohet në copa. Hiqeni në një pjatë dhe mbajeni të ngrohtë, ose të mbuluar me fletë metalike ose në një furrë të ulët. Përsëriteni me pjesën tjetër të brumit derisa të keni një grumbull petullash. Spërkateni secilin me pak sheqer pluhur dhe sipër me salcën e marmelatës amaretto. Palosni në katër, hidheni sipër me pak salcë, shpërndani mbi bajamet e thekura dhe shërbejeni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles