Kari indian kungull me gjalpë

Kari indian kungull me gjalpë

Rritni numrin tuaj të perimeve dhe merrni tre nga pesë ditët tuaja me këtë kerri vegjetarian aromatik me pak yndyrë

Përbërësit

 • 200 gr oriz kafe basmati
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 kungull gjalpë, i prerë në kubikë
 • 1 qepë e kuqe, i prerë në kubikë
 • 2 lugë gjelle pastë e butë kerri
 • 300 ml lëng perimesh
 • 4 domate të mëdha, të prera përafërsisht
 • 400 gr mund të qiqrat, shpëlahet dhe kullohet
 • 3 lugë gjelle kos grek pa yndyrë
 • një grusht i vogël koriandër, i copëtuar

Metoda

 • HAPI 1

  Gatuani orizin në ujë të vluar me kripë, sipas udhëzimeve të paketimit. Ndërkohë, ngrohni vajin në një tigan të madh dhe gatuajeni kungullin e gjalpit për 2-3 minuta derisa të skuqet lehtë. Shtoni qepën dhe pastën e kerit dhe skuqeni edhe për 3-4 minuta.

 • HAPI 2

  Hidhni sipër lëngun, më pas mbulojeni dhe ziejini për 15-20 minuta, ose derisa kungulli të zbutet. Shtoni domatet dhe qiqrat, më pas gatuajeni butësisht për 3-4 minuta, derisa domatet të zbuten pak.

 • HAPI 3

  Hiqeni zjarrin dhe përzieni me kos dhe koriandër. Shërbejeni me oriz dhe disa chapattis integrale nëse dëshironi.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles