Përbërësit

 • 20 kg speca djeges (ose të padjegëst, sipas dëshirës)
 • 800 ml vaj ose vaj ulliri
 • 100 gr kripë
 • 120 gr sheqer
 • 150 ml uthull
 • 6-7 thelpinje hudher

Hapat

 1. Fillimisht pastrohen specat dhe piqen.
 2. Ashtu të pjekur i fusim në qese plastike dhe i lejmë për disa minuta që të zbuten dhe më pas i bluajmë.
 3. Në një enë të madhe vendosim vajin dhe specat.
 4. Fillojmë të ziejmë masën e përgatitur dhe në mënyrë të vazhdueshme e përziejm, deri sa të bëhet si krem.
 5. Pak para përfundimit, i hudhim përbërësit tjerë.
 6. Më pas i vendosim në enë qelqi dhe lihen ashtu në temparaturë të ftohtë dhe në vend të errët./gazetaexpress/