Gratë vuajnë nga simptoma më të rënda të COPD se burrat, thotë studimi

spot_img

Sëmundja kronike obstruktive pulmonare (COPD) prek miliona burra dhe gra amerikane. Por një studim i kohëve të fundit sugjeron se gratë, veçanërisht ato më të rejat, janë veçanërisht të goditura nga simptomat e rënda të COPD.

Hulumtimi i botuar më 1 tetor 2018, në Gazeta Ndërkombëtare e Sëmundjeve Kronike Obstruktive Pulmonare “sugjeron që ne duhet të shikojmë më nga afër gratë me gulçim dhe kollitje për të parë nëse duhet të kenë një diagnozë të dhe trajtim për COPD”, thotë Dawn DeMeo, MD, MPHautori kryesor i studimit dhe një profesor i asociuar në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe Brigham dhe Spitalin e Grave në Boston.

Studiuesit për studimin e ri janë pjesë e Studimi i COPDGenenjë përpjekje kërkimore shumëqendrore që shikon faktorët gjenetikë në COPD.

Miliona, jo vetëm duhanpirës, ​​që jetojnë me COPD

COPD është një term ombrellë për kushtet e mushkërive që bllokojnë rrjedhën e ajrit dhe e bëjnë frymëmarrjen të vështirë. Ashtu si astma, COPD shkakton sëmundje obstruktive të mushkërive, në të cilën rrjedha nëpër tubat bronkiale dhe qeset e ajrit zvogëlohet me nxjerrjen. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC)afër 16 milionë amerikanë raportojnë se janë diagnostikuar me COPD, megjithëse numri aktual i njerëzve të prekur mund të jetë shumë më i lartë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles