Ekspertët e gripit kërkojnë vaksinimin, paralajmërojnë për ‘sëmundje pas gripit’

spot_img

Njerëzit që marrin gripin janë gjithashtu në rrezik për një “sëmundje pas gripit” që mund të përbëjë rreziqe potencialisht serioze për shëndetin edhe pasi infeksioni parësor të ketë mbaruar, paralajmëruan autoritetet federale shëndetësore sot në një konferencë shtypi në Uashington, DC, për të promovuar vaksinimin e gripit. .

Gripi mund të shkaktojë komplikime të menjëhershme, duke përfshirë pneumoni, meningjitidhe sepsis. Studimet gjatë dekadës së fundit tregojnë se edhe pasi kolla më e keqe, ethet dhe dhimbjet kanë kaluar, njerëzit janë në rrezik të shtuar për sulmet në zemër dhe goditjet në dy deri në katër javë pas shërimit nga gripi, tha William Schaffner, MDdrejtori mjekësor i Fondacioni Kombëtar për Sëmundjet Infektive (NFID) dhe profesor i mjekësisë parandaluese dhe sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Vanderbilt në Nashville, Tenesi.

“Virusi është edhe më i keq se sa mendonit,” tha Dr. Schaffner. “Gripi fillon një reaksion inflamator në të gjithë trupin. Dëmi nga gripi vazhdon edhe pasi të shërohet nga sëmundja akute e gripit. … Kjo është arsyeja pse shumë njerëz ndihen të fshirë për dy javë ose më shumë pasi të kenë ndërprerë kollën. Ky inflamacion i zgjatur mund të përfshijë enët e gjakut, veçanërisht enët e gjakut në zemër dhe tru.”

Për më tepër, tha ai, gripi tek të moshuarit mund të përshpejtojë një rënie të përhershme të funksionit para gripit, duke rritur rrezikun e paaftësisë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles