Disa gra mbi 65 vjeç mund të kenë ende nevojë për ekzaminim të kancerit të qafës së mitrës

spot_img

Shumica e grave me rrezik normal u thuhet se nuk kanë më nevojë kanceri i qafës së mitrës skrining pas arritjes së moshës 65. Megjithatë, një studim i ri sugjeron se këtij rekomandimi të miratuar gjerësisht i mungojnë shumë raste të kancerit të qafës së mitrës, veçanërisht tek gratë e zeza.

Studimi, i paraqitur më 27 mars në Shoqata e Onkologjisë Gjinekologjike Takimi Vjetor mbi Kancerin e Grave në New Orleans, zbuloi se një në pesë raste të kancerit të qafës së mitrës mund të mungojë duke ndaluar shqyrtimin pas moshës 65 vjeç.

Rastet e kancerit të qafës së mitrës në Shtetet e Bashkuara kanë rënë në mënyrë dramatike gjatë 30 viteve të fundit për shkak të ekzaminimit. Rreth 12,000 gra diagnostikohen me këtë sëmundje çdo vit dhe rreth 4,000 vdesin. sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

“Ne bëjmë një punë vërtet të mirë për parandalimin e kancerit të qafës së mitrës në këtë vend,” thotë autorja kryesore e studimit, Sarah Dilley, MD, një mjeke onkologjike gjinekologjike në Universitetin e Alabamës në Birmingham. “Numri absolut i rasteve tek gratë 65 vjeç e lart mund të jetë i ulët. Por unë mendoj se ne duhet ta konsiderojmë këtë një popullsi që është në rrezik.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles